Scrophularia oblongifolia (Su kestereotu)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Scrophularia umbrosa adı ile geçmektedir. 45 ila 140 cm büyüyebilir. Bitki tüysüzdür. Gövde özellikle yaprak tabanının altında darca ya da genişçe kanatlıdır. Yapraklar 3,5 ila 1 cm uzunluğunda saplı, yaprak ayası 3,7 ila 14 cm uzunluğunda ve 2,8 cm genişliğinde, yumurtamsı ila eliptik, tabanı küt ila yüreksi, kenarları testere dişlidir. Bırahte yuvarlak ila kamamsı tabanlı, kenarları dişli, en üstteki şeritsi ve düzdür. Salkım 3 ila 25 arası çiçekli; çiçek kurulu sapı 0,3 ila 3,5 cm uzunluğunda, seyrekçe salgılı, çiçek sapı 4 ila 25 mm uzunluğundadır. Çanak lobları tüysüz, yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, 2,5 ila 3 mm uzunluğunda ve 1,8 ila 2,5 mm genişliğinde, beyaz ila kahverengidir. Taç soluk yeşilimsi kahverengi ya da mor, 3 ila 7 mm uzunluğundadır. Kapsül genişçe oval ila küresel, 3 ila 6 mm uzunluğunda ve 3 mm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kayalık yamaçlar ve dere kenarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince sıraca anlamına gelir. Cinsin sıraca hastalığını tedavi etmek amacı ile kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince dikdörtgensi yapraklı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde su kestereotu adı ile bilinmektedir.

Gıda

Kökü pişirilerek tüketilebilir.

Tıp

Yapraklar temizleyicidir. Lapa halinde uygulandığında yara iyileştiricidir. Çeşitli cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Değiştirici, yatıştırıcı, iltihap giderici, idrar söktürücü, müshil ve uyarıcıdır. Kökü parazit düşürücüdür.

Dikkat

İnekler için zehirli olduğu rapor edilmiştir. Kalp rahatsızlığı olanlar uzak durmalıdır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.