İçeriğe geç

Scrophularia cryptophila (Ören sıracaotu)


Anahtar kelimeler: Endemik, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sıracaotu › Ören sıracaotu

Dağılımı

Doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 ila 175 cm büyüyebilir. Bitki ülgerli ve tabandan itibaren dallıdır. Alt yaprakların sapı 5 ila 7 cm uzunluğunda, yaprak ayası 4,5 ila 15 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 4 cm genişliğinde, derince yüreksi ila kesik tabanlı genişçe yumurtamsı; tepede küt; kenarları dişli mukranat; üst yapraklar kısaca saplı, genişçe yumurtamsıdır. Salkım 5 ila 9 arası çiçekli, çiçek kurulu sapı 2,5 ila 5 cm uzunluğundadır. Çanak lobları üçgensi ila genişçe yumurtamsı, 2 ila 3,5 mm uzunluğunda ve 1,5 ila 2 mm genişliğinde ve tüysüzdür. Taç soluk yeşilimsi kırmızı, 5 ila 8 mm uzunluğundadır. Kapsül genişçe yumurtamsı ila neredeyse küresel, mukronat, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 5 mm genişliğinde ve tüysüzdür.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, tahrip edilmiş araziler ve harabelerde görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Ören sıracaotu.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

600-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sıraca” anlamına gelir. Cinsin sıraca hastalığını tedavi etmek amacı ile kullanılmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “gizlilik seven” anlamına gelir. Türün gözden uzak bölgelerde görülmesine işaret eder.

Literatür

Diagnoses Plantarum Orientalium Novarum, ser. 1 12: 31. 1853. Boiss.

Bir Yorum Yazın