Site icon Kocaeli Bitkileri

Scorzonera laciniata (Parım)

Scorzonera laciniata

Scorzonera laciniata: 20/04/2021; Paşasuyu; 140 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

Bazı kaynaklarda Podospermum laciniatum olarak geçer. 15 ila 30 cm büyüyebilir. Ana gövde silindirik, çok gelişmemiş ve yaprak kalıntıları taç oluşturmaz. Gövde tüysüz ya da seyrek tüylüdür. Taban yaprakları 15 cm uzunluğunda, ters mızraksı ve derince lobludur. Gövde yaprakları daha kısa, kenarları düz ve 1 cm genişliğindedir. Birden fazla gövde görülür, bunların içi boştur. Gövde başına 1 ila 3 arası çiçek başı bulunur. Dış filariler 4 ila 8 mm uzunluğunda, yumurtamsı ila mızraksı; iç filariler 15 ila 23 mm uzunluğunda ve şeritsi mızraksıdır. Çiçekler sarı renkli; dilsi çiçekler, iç filarilerin 1,3 katı uzunluktadır. Kapçık 10 ila 15 mm uzunluğunda, belirgin çıkıntılı ve tüysüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasından Pakistan’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar ve çayırlarda görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde parım, yakı otu ve yemlik adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı İtalyanca küçük yılan anlamına gelir. Yılan ısırıklarına karşı kullanılmasına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan tekesakalı Tragopogon (Yemlik) cinsinin klasik adıdır. Tür adı Latince derin kesikli anlamına gelir. Yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis linearibus dentatis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Exit mobile version