İçeriğe geç

Scolymus hispanicus (Şevketibostan)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Akçakız › Şevketibostan

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAkdeniz elementi.

80 cm büyüyebilir. Gövde yoğun biçimde dallıdır. Gövde ve yapraklar dikenlidir. Yapraklar basit, almaşlı dizilişli, ters mızraksı, dişli ve sapsızdır. Çiçek başları 2 ila 3 cm çapında, parlak sarı ve turuncu-sarı rengindedir. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Altın dikeni, Akçakızı, Çetmi dikeni, Kızılgöz dikeni, Sarı diken ve Şevketibostan adları ile bilinmektedir.

Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Sapları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Etli terbiyeli yemek veya haşlandıktan sonra sade ya da yoğurtlu zeytinyağlı salata şeklinde tüketilmektedir.

İdrar söktürücü, kanı temizleyici özelliği vardır. Kök ve toprak üstü kısımları idrar arttırıcı ve taş düşürücü amaçlarla kullanılmaktadır. İlacın böbrek taşı, üreter ve mesane taşı düşürmede oldukça etkili olduğu klinik denemeler sonucu ortaya konmuştur. Kök ve yaprakları antibakteriyel, uçuk giderici, iltihap giderici, spazm çözücü özellikler taşıdığı, kolon, böbrek ve akciğer kanserlerinde anti tümöral etkilere sahip olduğu bildirilmektedir. Bağırsak iltihabı ve kansere karşı kullanılmaktadır.

Doğan, Hüseyin (2022). Scolymus hispanicus (Şevketibostan) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/scolymus-hispanicus/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın