İçeriğe geç

Scleranthus annuus (Kınavel)

Kınavel


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Kınavel › Kınavel

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın ılıman bölgelerine dağılmıştır.

Genel bilgiler

5 ila 15 cm büyüyebilir. Uzun bir kazık köke sahiptir. Gövdeler yatık ila dik ve çok dallıdır. Yapraklar iğne benzeri ya da keskin ve sivri uçlu şeritsidir. Yapraklar sapsız, gövdede karşılıklı dizilişli, tabanda ise kaynaşıktır. Çiçekler çift ya da en çok beş çiçekten oluşan salkımlar halindedir. Taç yaprak görülmez, çan şeklinde yeşil ve taç yaprak biçiminde çanak yaprakları vardır. Çiçekler erseliktir. Sonbaharda filizlenen tohumlar yaz ayında çiçek açar ve yaz sonunda ölmüş olurlar. Bahar aylarında filizlenen tohumlar ise ilk yıl çiçek açmayıp sonraki yıl çiçek açarlar.

Gözlem

Taşlık bölgeler ve ormanlık alanlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kınavel.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

1000-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “sert çiçekli” anlamına gelir. Çiçek örtüsünün dokusuna işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “kınavel” kelimesi cinsin önceki adı olan Knavel’den türetilmiş gibi gözükmektedir. Knavel kelimesi, küçük farklarla da olsa cinsin Avrupa dillerindeki yaygın adıdır. Tür adı Latince “tek yıllık” anlamına gelir. Bununla birlikte tür bazen iki yıllık döngüye sahip olabilir. Türü Scleranthus perennis türünden ayırt etmek için tercih edilmiştir.

Biliyor musunuz?

Kendi kendine tozlanabilir. Edward Bach tarafından geliştirilen alternatif tıp yönteminde (Bach Çiçek İlaçları) kullanılan bir bitkidir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 406. 1753. L.

Bir Yorum Yazın