Site icon Kocaeli Bitkileri

Scleranthus annuus subsp. verticillatus (Zar kınavel)

Scleranthus annuus subsp. verticillatus

Scleranthus annuus subsp. verticillatus: 02/04/2021; Hereke Yaylası; 320 m.; yayla. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

1 ila 8 cm büyüyebilir. Uzun bir kazık köke sahiptir. Gövdeler yatık ila dik ve çok dallıdır. Yapraklar 4 ila 6 mm uzunluğunda, iğne benzeri ya da keskin ve sivri uçlu şeritsidir. Yapraklar sapsız, gövdede karşılıklı dizilişli, tabanda ise kaynaşıktır. Çiçekler çift ya da en çok beş çiçekten oluşan salkımlar halindedir. Taç yaprak görülmez, çan şeklinde yeşil ve taç yaprak biçiminde çanak yaprakları vardır. Çiçekler erseliktir. Sonbaharda filizlenen tohumlar yaz ayında çiçek açar ve yaz sonunda ölmüş olurlar. Bahar aylarında filizlenen tohumlar ise ilk yıl çiçek açmayıp sonraki yıl çiçek açarlar.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın ılıman bölgelerine dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Taşlık bölgeler ve yamaçlarda görülür. Gebze ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde zar kınavel adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sert çiçekli anlamına gelir. Çiçek örtüsünün dokusuna işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan kınavel kelimesi cinsin önceki adı olan Knavel’den türetilmiş gibi gözükmektedir. Knavel kelimesi, küçük farklarla da olsa cinsin Avrupa dillerindeki yaygın adıdır. Tür adı Latince tek yıllık anlamına gelir. Bununla birlikte tür bazen iki yıllık döngüye sahip olabilir. Türü Scleranthus perennis türünden ayırt etmek için tercih edilmiştir. Alttür adı Latince halkavi anlamına gelir. Alttürün çiçeklerinin diziliş yapısına işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version