İçeriğe geç

Scirpoides holoschoenus (Vurla)

Vurla


Anahtar kelimeler: Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Hasırotugiller › Vurla › Vurla

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 130 cm büyüyebilir. Rizomlar kısadır. Bitki sıkı küme halindedir. Gövde silindirik, sert, oluklu ve yeşil renklidir. Yaprak kılıfı soluk kahverengidir. İnvolusel brahte 1 ila 2 adet, alttaki 65 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 4 ila 17 mm çapındaki küresel baş halindedir. Her başta 30 ila 40 arası çiçek bulunur. Dışkavuz ters yumurtamsı ila eliptik, 2,5 ila 4 mm uzunluğunda ve 0,5 ila 1,8 mm genişliğinde, soluk yeşilimsi sarı ila koyu kahverengi ve kirpiklidir. Meyve elipsoit üç köşeli, 0,6 ila 1,2 mm uzunluğunda, pürüzsüz ve grimsi kahverengidir.

Gözlem

Sulak alanlar, nemli çayırlar ve deniz kenarında görülür. Kandıra ve Derince ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Vurla.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Scirpus gibi” anlamına gelir. Cinsin, Scirpus (Topakbedri) cinsi ile benzerliğine işaret eder. Tür adı Latince “boş Schenus” anlamına gelir. Türün Schenus cinsi ile benzerliğine işaret ki cins günümüzde geçerli bir cins değildir.

Tarihi

Kral Midas, Marsyas’ın Apollo’dan daha iyi şarkı söylediğini iddia edince, Apollo “kulaklarında sorun olduğunu” söyleyerek Midas’ın kulaklarını eşek kulağına çevirmiş. Bundan sonra kral sürekli başlıkla dolaşmış ancak sadece saçlarını kesen berberi durumu biliyormuş. Berber bu sırrı uzun süre saklayamamış ve mutlaka söylemem lazım diyerek sırrı Scirpoides holoschoenus’tan oluşan bir sazlıkta “Midas’ın eşek kulakları var” diyerek yüksek sesle söylemiş. Rüzgarla sallanan bitkiler sürekli “Midas’ın eşek kulakları var” diye mırıldanırmış.

Musa, Firavun’un askerlerinin bulamaması için için sazlardan yapılan bir minik kayık içinde yine sazların arasına bırakılmış.

Fotoğrafları

Literatür

Časopis Národního Musea, Oddíl Prírodovĕdný 140(3–4): 127. 1972. (L.) Soják

Bir Yorum Yazın