Scilla bifolia (Orman sümbülü)

derleyen:

cins:

Tanımı

20 cm büyüyebilir. Soğanı 1 ila 2 cm. uzunluğundadır. Gömlek kahverengidir. İki ya da nadiren üç ila yedi arası sayıda yaprak görülür. Yapraklar 7 ila 19 cm uzunluğunda ve 3 ila 15 mm genişliğinde, mızraksı, kavisli, etli ve parlaktır. Sıkapa tek, dik ve dalsızdır. Çiçek kurulu 1 ila 15 arası sayıda çiçek taşır. Çiçekler yukarı bakar ve genellikle koyu mor menekşe renklidir. Nadiren beyaz, pembe ya da mor olabilir. Tohumlar küreseldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa, Rusya ve Ortadoğu’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar, alpin çayırlar ve kayalık bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Şubat ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde orman sümbülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi belli değildir. Metinlerde özellikle Drimia maritima (adasoğanı) soğanı için kullanıldığı görülmektedir. Scilla, Glauco’ya karşılıksız bir şekilde aşık olan bir perinin adıdır. Scilla, büyücü Kirke’den Glauco’nun da kendisine aşık olmasını sağlayacak bir iksir hazırlamasını ister. Gelgelelim Kirke de Glauco’ya aşıktı. İksiri hazırladı ve Scilla’ya verirken iksiri bir göle dökmesini ve o gölde yıkanmasını söyledi. Scilla, Kirke’nin hazırladığı iksiri göle dökerek suyunda yıkandı ancak altı balık kuyruğu, ortası kadın vücudu, baş bölümünde ise altı adet köpek (ya da yılan) kafası olan bir canavara dönüştü. Scilla çaresizlik içinde kendini Sicilya (Scilla ile adanın adı arasında benzerliğe dikkat) adasının orada denize bıraktı. Hayatı boyunca mağaralarda saklandı ve sadece gemileri aramak için (belki Glauco’yu görür ümidiyle) denize açıldı. Mitolojide aşk nedeniyle ıstırap çeken karakterlerin çiçeklere dönüşmesi çok yaygındır. Olasılıkla peri Scilla için de böyle bir durum olmuştur. Tür adı Latince iki yapraklı anlamına gelir. Ancak nadiren de olsa bitki 3 ila 7 arası ya da tek yapraklı da olabilir. İkili adlandırma öncesi adı “Hyacinthus stellaris bifolius germanicus”tur.

Fotoğrafları