Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Schoenoplectiella mucronata

Fotoğraf

Bakımı

Schoenoplectiella mucronata çok yıllık bir ottur. nemli ya da ıslak toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Schoenoplectiella mucronata dere kıyısı, nemli bölge ve sulak alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Mucronate club rush, Bog bulrush, Rough seed bulrush, Ricefield bulrush; Sivriberdi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca küçük Schoenoplectus; tür adı ise Latince mukronat anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hydrophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Poales
Familya:
Cins: Schoenoplectiella
Görüldüğü Yer: Sapanca Gölü

Tanım

Journal of Plant Biology 53(3): 230. 2010.

Tanımlayan

(L.) J.Jung & H.K.Choi, 2010.

Bibliyografya

1-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (4), 459-469, 2006 (Schoenoplectus mucronatus)

Yapısı

Schoenoplectiella mucronata 40 ila 60 cm. büyüyebilir. Rizomları serttir. Yapraklar 1 ila 2 arası sayıda, ligül ve aya görülmez. Çiçek kurulu kapitat’tır. Başakçıklar 4 ila 20 arası sayıda, 7 ila 12 mm. uzunluğunda ve 4 mm. genişliğinde, pul turuncu kahverengi ila saman renginde, merkezi sıklıkla yeşilimsi, genişçe obovat, 3 ila 3,5 mm. uzunluğunda ve 2 ila 2,5 mm. genişliğindedir. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Schoenoplectus mucronatus için:
Densely caespitose perennial. Stems erect, 40-87 cm x 2-3 mm, triquetrous to trigonous, sheaths b1adeless. Lower bract 3-8 .5 cm, exceeding inflorescence. Inflorescence of 2-20 sessile spikelets in compact hemispherical head. Spikelets ovoid to oblong-ovoid, 4-12 mm. Glumes broadly obovate, 3-4 x 2-2.5 mm, mucronate, glabrous, reddish with green mid-vein. Perianth bristles 6, retrorsely scabrid, equalling or slightly longer than nut. Stigmas (2-)3, minutely papillose. Nut broadly obovoid, trigonous, 1.5-2.5 x 2 mm, blackish-brown, transversely rugulose at maturity. Fl. 7-10. Ricefields, wet places, nr s.l.-1000 m. IX:59.

Bitki Veritabanları

       

Share

Yorum yazın