İçeriğe geç

Scandix pecten-veneris (Zühretarağı)

Zühretarağı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Kişkiş › Zühretarağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bir bölümüne dağılmıştır.

Genel bilgiler

5 ila 35 cm büyüyebilir. Gövde seyrek tüylü, dik ve zamanla içi boş hale gelir. Yapraklar dikdörtgensi ila dikdörtgensi yumurtamsı, 2 teleksi ya da derin teleksidir. Çiçek kurulu genellikle eşit 1 ila 2 kolludur. İkincil bırahteler 3 ila 5 arası sayıda, düz ila derince 2 ila 5 arası dişlidir. Çiçekler beyaz renklidir. Meyve 7,5 cm kadar uzayabilir.

Gözlem

Yol kenarı, tarlalar, yamaçlar ve çayırlarda görülür. İl genelinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kişkiş, Zühretarağı. Antikçağda Venüs tarağı olarak bilinen bitkinin adı, Arapça’da, Venüs yıldızının karşılığı olan Zühre ile değiştirilmiş gibi gözüküyor.

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adının kaynağı açık değildir. Gerek Antik Yunan ve gerekse Roma’da bu isimle anılmaktadır. Bir görüşe göre, Antik Yunanca parlamak kelimesi ile ilintilidir ve bitkilerin açık yeşil yapraklarına işaret edilmektedir. Tür adı Latince “Venüs’ün tarağı” anlamına gelir. Meyvelerin tarak dişlerini andırmasına işaret eder.

Mutfak

Genç gövde uçları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Börek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Tohumu sirke ile birlikte hıçkırık gidericidir. Haşlanarak tüketildiğinde bağırsak gevşekliğini durdurur. Yanıklara uygulanır. İdrar söktürücüdür. Mide, karaciğer, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında başvurulur. Aristofanes’in şair Euripides’e yaptığı şakada geçen bitki budur: “Annenden skandix al ve bana ver!” Euripides’in annesi bir manavdı ama gerçek sebzeler yerine skandix gibi sebzeleri satardı, şakanın konusu budur. Kökü ebegümeci (Malva sylvestris) ile birlikte ezilerek vücuttaki yabancı maddeleri çıkarmak için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 256–257. 1753. L.

Bir Yorum Yazın