İçeriğe geç

Scabiosa columbaria (Uyuz otu)

Uyuz otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiSüs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Hanımeli takımı › Hanımeligiller › Uyuzotu › Uyuz otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, Sibirya ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 75 cm büyüyebilir. Gövde çıplak ya da havlıdır. Yapraklar basit ya da teleksi lobludur. Alt yapraklar saplı, mızraksı, dikdörtgensi ya da ters yumurtamsıdır. Üst yapraklar sapsızdır. Çiçek başları 1,5 ila 3 cm çapındadır. Tohumlar ağustos ile eylül ayları arasında olgunlaşır. Güneşli bölgeleri tercih eder. Çiçekleri arılar ve kelebekler için iyi bir nektar kaynağıdır, ayrıca birçok kelebek türünün tırtılları için iyi bir besin kaynağıdır. Çok dallı, grimsi yeşil ve tüylü yapraklara sahiptir. Tabandaki yapraklar mızrak biçimlidir ve 5 ila 15 cm uzunluğundadır. Gövde yaprakları bölünmüştür. Lavanta mavisi çiçek başları ilk donlara kadar görülür. Bu çiçek başları aslında sayısız küçük çiçekten mürekkeptir. Kuru ve güneşli çayırlar, kayalık tepeler ve açık ormanlarda yetişir. İyi drene edilen toprağa ihtiyaç duyar. -18 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Uyuz otu.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “uyuz için” anlamına gelir. Cinsin geleneksel olarak uyuz tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “güvercinlik” anlamına gelir. Columbaria, aslında basitçe güvercin kümesi demektir ancak Roma uygarlığında kelime aynı zamanda ölülerin küllerinin saklandığı vazolar için de kullanılırdı. Bitkinin meyve zamanı çiçek başı bu vazoları andırır.

Mutfak

Yapraklarının tüketilebilir olduğu rapor edilmiştir.

Geleneksel tıp

Kökleri kolik, mide ekşimesi, kısırlık ve ağrılı adet tedavisinde kullanılır. Kökler bebek pudrası yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 99. 1753. L.

Bir Yorum Yazın