İçeriğe geç

Scabiosa columbaria (Uyuz otu)

Bitkiler › Hanımeli takımı › Hanımeligiller › Uyuzotu › Uyuz otu

Tıbbi bitkiSüs bitkisi.

30 ila 75 cm büyüyebilir. Gövde çıplak ya da havlıdır. Yapraklar basit ya da teleksi lobludur. Alt yapraklar saplı, mızraksı, dikdörtgensi ya da ters yumurtamsıdır. Üst yapraklar sapsızdır. Çiçek başları 1,5 ila 3 cm çapındadır. Tohumlar ağustos ile eylül ayları arasında olgunlaşır. Güneşli bölgeleri tercih eder. Çiçekleri arılar ve kelebekler için iyi bir nektar kaynağıdır, ayrıca birçok kelebek türünün tırtılları için iyi bir besin kaynağıdır. Çok dallı, grimsi yeşil ve tüylü yapraklara sahiptir. Tabandaki yapraklar mızrak biçimlidir ve 5 ila 15 cm uzunluğundadır. Gövde yaprakları bölünmüştür. Lavanta mavisi çiçek başları ilk donlara kadar görülür. Bu çiçek başları aslında sayısız küçük çiçekten mürekkeptir. Kuru ve güneşli çayırlar, kayalık tepeler ve açık ormanlarda yetişir. İyi drene edilen toprağa ihtiyaç duyar. -18 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak batı Asya, Sibirya ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Uyuz otu adı ile bilinmektedir.

Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklarının tüketilebilir olduğu rapor edilmiştir.

Kökleri kolik, mide ekşimesi, kısırlık ve ağrılı adet tedavisinde kullanılır. Kökler bebek pudrası yapımında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Scabiosa columbaria (Uyuz otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/scabiosa-columbaria/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın