Scabiosa atropurpurea subsp. maritima (Şeytan otu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Scabiosa atropurpurea subsp. maritima (Şeytan otu) her türden habitatta yaygın olarak görülen ve istilacı potansiyeli olan yüksek bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Dipsacales

Hanımeli takımı

Caprifoliaceae

Hanımeligiller

Scabiosa

Uyuzotu

Tanımı

Scabiosa atropurpurea subsp. maritima (Şeytan otu) genellikle 20 ila 90 cm kadar büyüyebilen bir bitkidir. Alt yapraklar saplı, dikdörtgensi ila lirsi, kenarları düz, dişli ya da derin teleksi; üst yapraklar sapsızdır. Çiçek başları 1,5 ila 2 cm çapındadır. Taç yapraklar genellikle lavanta, pembe ya da beyazımsı renklidir. Uzun çiçek sapı üzerinde çok sayıda çiçek görülmektedir. Kumlu toprakları sever. Uzun ve gri erciklere sahiptir. Çiçekler beyaz, sarı, pembe, mavi ve mor olabilmektedir. Uzun ve dik gövdelere sahiptir. Tohumdan yetiştirmek kolaydır ve uzun süre çiçekli kalır. Tohumlar Bahar mevsiminde mart ve nisan; güz aylarında eylül ve ekim arası ekilebilir. Tohumdan sonra yetmiş seksen gün arasında çiçekler görülür. Çiçek başları koparıldığında yeni tomurcuklar çıkar. Vazo ömrü sekiz ila on gün arasındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika ve Avustralya kıtalarına da dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülen bitki umumiyetle mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde şeytan otu ve mor uyuzotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince uyuz için anlamına gelir. Cinsin geleneksel olarak uyuz tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince koyu mor anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. Alttür adı Latince denizde anlamına gelir ancak tür deniz seviyesinden yukarılarda da görülmektedir.

Tıp

17. yüzyılda Nicholas Culpepper, yaraları iyileştirmek, boğaz şişkinliği, yılan ısırığı ve veba için kökünü bir merhem olarak kullanmıştır. Ayrıca antioksidan ve hepatoprotektif etkileri vardır. Bronşit için oral ya da nefes yoluyla antibakteriyel olarak kullanılmıştır. Katalonya’da çay ya da oral yolla idrar söktürücü olarak başvurulmuştur. Tümör meydana gelmesini engelleyen ve tümörün büyümesine engel olan özellikleri tespit edilmiştir.

Fotoğrafları