Saxifraga tridactylites

Üç taşkıran

Bakımı

Saxifraga tridactylites tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Saxifraga tridactylites kayalıkduvar ve yamaçlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Rue leaved saxifrage; Üç taşkıran.

Etimoloji

Cins adı Latince taşkıran; tür adı ise Yunanca üç parmaklı anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Saxifragales
Familia: Saxifragaceae
Genus: Saxifraga
Raunkiaer: Therophyte

Flora of Turkey

Annual, usually glandular-hairy, with erect stems 2,5-10 cm. Basal leaves entire, spathulate, not forming a rosette, usually withering before flowering. Cauline leaves cuneate, 3-lobed, or sometimes elliptic, entire. Pedicels exceeding flowers in length. Petals 1,5-2,5 mm, obovate, white, c. 2 x as long as sepals. Ovary semi-inferior. Capsule ± globose, base rounded or truncate. Fl. 3-7. Rocky places, walls, s.l.-2300 m. IV:256.

Literatür

Species Plantarum 1: 404. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Saxifraga tridactylites 4 ila 12 cm. kadar büyüyebilir. Ayırt edici üç loblu ve etli yaprakları ve kırmızı stem’i vardır. Stem, yapraklar ve sepal çok sayıda yapışkan gland ile kaplıdır. Bitki dik ve incedir. Stem basit ya da seyrek dallıdır. Taban yaprakları birkaç adet, aralıklı ya da rozetten yoksun, çiçekler açtığında solar. Yapraklar stalk’lı, en dıştaki entire, yaprak ayası eliptik, içtekiler 3 lobludur. Alt stem yaprakları fan biçiminde, derince 3 loblu, ortadaki lob yanal loblardan daha büyük, orta stem yaprakları daha küçük ve zaman zaman entiredir. Pedisel, kaliks’in 2,5 ila 4 katı uzunluktadır. Korolla beyaz renklidir. Petal beş adet, sepal beş adet ve diktir. 10 adet stamen ve 2 adet style vardır. MartNisanMayısHaziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Yorum yazın