İçeriğe geç

Satureja hortensis (Baklakekik)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kayakekiği › Baklakekik

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiKozmetik.

Leylak rengi tüpsü çiçekleri vardır. 10 ila 40 cm kadar büyüyebilir. Gövde dallıdır. Bronz yeşili yaprakları şeritsi ila şeritsi ters mızraksı, 8 ila 30 mm uzunluğunda ve 1 ila 4,5 mm genişliğindedir. Çiçek halkaları 2 ila 20 arası çiçek bulundurur. Tohumlar ağustos ile eylül arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar nisan ayında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar iki hafta sonra çimlenir. Bitkinin yeri değiştirilmemelidir çünkü kökleri aşırı hassastır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yamaçlar, deniz kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Cibreska, Baklakekik, Sater, Anık, Çibriska, Çipriska, Çubriza, Geyik otu ve Zater adları ile bilinmektedir.

Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları çiğ ya da haşlanmış olarak tüketilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılır. Fasulye gibi yemeklerin yapımında kullanıldığında sindirimi kolaylaştırır ve gaz etkisini azaltır. Salatalarda garnitür olarak kullanılır.

Sindirim sistemi üzerinde faydaları vardır. Antiseptik, balgam söktürücü ve gaz gidericidir.. Romatizma tedavi edici, antiseptik, gaz giderici, sindirim kolaylaştırıcı ve balgam söktürücüdür. Bulantı, ishal, bronş tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve menstrüel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Esansı kellik başlangıcında etkili olabilir. Bitkiden yapılan merhem eklem ağrılarından kurtulmak için harici olarak kullanılır.

Hamile kadınlarda reçete edilmemelidir.

Arı veya yaban arısı sokmalarına karşı oldukça etkilidir. Çiçek açan sürgünlerden elde edilen esans yağı, parfümlerde yaygın olarak kullanılır. Fasulye yakınında yetiştirildiğinde böcek zararlılarını kovucudur.

Doğan, Hüseyin (2022). Satureja hortensis (Baklakekik) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/satureja-hortensis/ Erişim tarihi: 30 January 2023

“Satureja hortensis (Baklakekik)” hakkında 2 yorum

Bir Yorum Yazın