Satureja hortensis (Baklakekik)

Tanımı

Leylak rengi tüpsü çiçekleri vardır. 10 ila 40 cm kadar büyüyebilir. Gövde dallıdır. Bronz yeşili yaprakları şeritsi ila şeritsi ters mızraksı, 8 ila 30 mm uzunluğunda ve 1 ila 4,5 mm genişliğindedir. Çiçek halkaları 2 ila 20 arası çiçek bulundurur. Tohumlar ağustos ile eylül arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar nisan ayında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar iki hafta sonra çimlenir. Bitkinin yeri değiştirilmemelidir çünkü kökleri aşırı hassastır.

Türkçe adları

Dilimizde cibreska, baklakekik, sater, anık, çibriska, çipriska, çubriza, mercimek otu, geyik otu ve zater adları ile bilinmektedir.

Gıda

Yaprakları çiğ ya da haşlanmış olarak tüketilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılır. Fasulye gibi yemeklerin yapımında kullanıldığında sindirimi kolaylaştırır ve gaz etkisini azaltır. Salatalarda garnitür olarak kullanılır.

Tıp

Sindirim sistemi üzerinde faydaları vardır. Antiseptik, balgam söktürücü ve gaz gidericidir.. Romatizma tedavi edici, antiseptik, gaz giderici, sindirim kolaylaştırıcı ve balgam söktürücüdür. Bulantı, ishal, bronş tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve menstrüel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Esansı kellik başlangıcında etkili olabilir. Bitkiden yapılan merhem eklem ağrılarından kurtulmak için harici olarak kullanılır.

Bilgi

Arı veya yaban arısı sokmalarına karşı oldukça etkilidir. Çiçek açan sürgünlerden elde edilen esans yağı, parfümlerde yaygın olarak kullanılır. Fasulye yakınında yetiştirildiğinde böcek zararlılarını kovucudur.

Etimoloji

Cins adı Latince baharatlı anlamına gelir. Cinsin mutfak değerine işaret eder. Cins adı ayrıca yarı insan yarı keçi formunda olan mitolojik karakter satirle de ilgilidir. Efsaneye göre satirlerin cinsel güçleri bu bitkileri tüketmelerinden kaynaklanmaktadır. Cins için önerilen kayakekiği adının aksine Kocaeli’nde daima deniz kenarında ve kumlu alanlarda gözlemledik. Tür adı Latince bahçede anlamına gelir. Türün mutfak değeri nedeniyle yetiştirilmesine işaret eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yamaçlar, deniz kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Dikkat

Hamile kadınlarda reçete edilmemelidir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Yorumlar

  1. Zeynep Kaan avatarı
    Zeynep Kaan

    Merhaba bu bitkinin tohumunu nereden bulabiliriz?

    1. Merhaba, ağustos ve eylül ayları arasında bitkinin meyvesi takip edilerek toplanabilir.

  2. Merhabalar, Antep tarafında zahter kekiği denilen kekiğin latince adı nedir, çünkü tohumunu hiç bir yerde bulamıyorum, aldıklarım ise hep zahter kekiği dışında ne varsa o kekik tohumlarından çıkıyor 🙁

    1. Merhaba, zahter birden fazla bitkinin ortak adıdır ancak başlangıç için Satureja thymbra’yı önerebilirim.

Görüşünüzü Yazın