İçeriğe geç

Satureja hortensis (Baklakekik)

Baklakekik


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiKozmetik.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kayakekiği › Baklakekik

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Leylak rengi tüpsü çiçekleri vardır. 10 ila 40 cm kadar büyüyebilir. Gövde dallıdır. Bronz yeşili yaprakları şeritsi ila şeritsi ters mızraksı, 8 ila 30 mm uzunluğunda ve 1 ila 4,5 mm genişliğindedir. Çiçek halkaları 2 ila 20 arası çiçek bulundurur. Tohumlar ağustos ile eylül arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar nisan ayında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar iki hafta sonra çimlenir. Bitkinin yeri değiştirilmemelidir çünkü kökleri aşırı hassastır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Yamaçlar, deniz kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Cibreska, Baklakekik, Sater, Anık, Çibriska, Çipriska, Çubriza, Geyik otu, Zater.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “baharatlı” anlamına gelir. Cinsin mutfak değerine işaret eder. Cins adı ayrıca yarı insan yarı keçi formunda olan mitolojik karakter satirle de ilgilidir. Efsaneye göre satirlerin cinsel güçleri bu bitkileri tüketmelerinden kaynaklanmaktadır. Cinsin Türkçe adı olan “kayakekiği”nin aksine Kocaeli’de daima deniz kenarında ve kumlu alanlarda gözlemledik. Tür adı Latince “bahçede” anlamına gelir. Türün mutfak değeri nedeniyle yetiştirilmesine işaret eder.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da haşlanmış olarak tüketilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılır. Fasulye gibi yemeklerin yapımında kullanıldığında sindirimi kolaylaştırır ve gaz etkisini azaltır. Salatalarda garnitür olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Sindirim sistemi üzerinde faydaları vardır. Antiseptik, balgam söktürücü ve gaz gidericidir.. Romatizma tedavi edici, antiseptik, gaz giderici, sindirim kolaylaştırıcı ve balgam söktürücüdür. Bulantı, ishal, bronş tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve menstrüel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Esansı kellik başlangıcında etkili olabilir. Bitkiden yapılan merhem eklem ağrılarından kurtulmak için harici olarak kullanılır.

Galen: Kekik ile benzer özelliklere sahiptir.

Dikkat

Hamile kadınlarda reçete edilmemelidir.

Biliyor musunuz?

Arı veya yaban arısı sokmalarına karşı oldukça etkilidir. Çiçek açan sürgünlerden elde edilen esans yağı, parfümlerde yaygın olarak kullanılır. Fasulye yakınında yetiştirildiğinde böcek zararlılarını kovucudur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 568. 1753. L.

“Satureja hortensis (Baklakekik)” hakkında 2 yorum

Bir Yorum Yazın