İçeriğe geç

Saponaria officinalis (Sabun otu)

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Sabunotu › Sabun otu

Tıbbi bitki.

30 ila 70 cm kadar büyüyebilir. Gövde dalsız ve genelde kırmızı süslüdür. Yapraklar geniş, sapsız, karşılıklı dizilişli ve mızraksıdır. Işınsal simetrik çiçekler hoş kokulu, pembe ve bazen de beyaz renklidir. Geceleri kokuları daha güçlüdür. Tohumlar ağustos ve eylül arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir. Tohumları 4 haftada çimlenir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler]

Yol kenarı, dere kıyısı ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sabun otu, Kargasabunu, Köpürgen, Sabun çiçeği ve Tahdik otu adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tahin helvası imalatında kullanılır.

Balgam söktürücüdür. Kökü değiştirici, kaşıntı ve pıhtılaşma önleyici, safra söktürücü, sitotoksik, yatıştırıcı, terletici, idrar söktürücü, müshil, hapşırtıcı ve toniktir. Demlenerek kaşıntı giderici olarak kullanılır. Sarılık ve iç organ tıkanıklarında başvurulur.

Sindirim sistemini tahriş eder. Aşırı tüketimi kırmızı kan hücrelerinin yok olmasına, ishal, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Hamilelik sırasında kullanmamak gerekir. Fazla alındığında alyuvarları yok eder.

Hassas tekstil ürünlerini temizlemek için kullanılır. Bitki suda kaynatılarak sabun elde edilir. Giysileri parlatır.

Doğan, Hüseyin (2022). Saponaria officinalis (Sabun otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/saponaria-officinalis/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın