Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Saponaria glutinosa

Fotoğraf

Bakımı

Saponaria glutinosa İki yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Saponaria glutinosa Açık orman, çalılık ve yamaçlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Sticky soapwort; Kargasabunu.

Etimoloji

Cins adı Latince sabun otu; tür adı ise Latince yapışkan anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Caryophyllanae
Takım: Caryophyllales
Familya:
Cins: Saponaria

Tanım

Flora Taurico-Caucasica 1: 322 1808.

Tanımlayan

M.Bieb., 1808.

Yapısı

Saponaria glutinosa 70 cm. büyüyebilir. Stem dik, az dallı ya da dalsızdır. Alt yapraklar spatulat’tır. Stem yaprakları ovat eliptik, akut, kısaca petiolat, 7 cm. uzunluğunda ve 3,5 cm. genişliğindedir. Çiçeklenme kompakt panikulattır. Pedisel’ler 1 mm. uzunluğundadır. Kaliks dar, oblong silindirik, 18 ila 25 mm. uzunluğunda, tırtıkları 2 ila 3 mm. uzunluğunda ve lanseolat akuminattır. Petal’ler linear, bifid, 20 ila 27 mm. uzunluğunda, koyu pembe ya da mor renklidir. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92

Flora of Turkey

Erect biennial with simple or little-branched stems, 25-70 cm, with long glandular hairs covering the stem and inflorescence, sometimes glabrous below. Basal leaves spathulate; cauline leaves ovate-elliptic, acute, shortly petiolate, up to 7 x 3,5 cm, glabrous or ciliate at margin. Inflorescence compact, corymbose-paniculate. Pedicels c. 1 mm. Calyx narrow, oblong-cylindrical, 18-25 mm with lanceolate-acuminate teeth 2-3 mm. Petals linear, bifid, 20-27 mm, dark pink or purple, with two subulate scales at base of lamina. Capsule subsessile, oblongcylindrical, shorter than the calyx. Fl. 5-7. Rocky slopes and forest, 900-1700 m. II:140.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın