İçeriğe geç

Saponaria glutinosa (Karga sabunu)

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Sabunotu › Kargasabunu

Nadir bitki.

25 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde dik, az dallı ya da dalsızdır. Alt yapraklar kaşıksıdır. Gövde yaprakları yumurtamsı eliptik, tepede sivri, kısaca saplı, 7 cm uzunluğunda ve 3,5 cm genişliğindedir. Çiçeklenme kompakt salkımdır. Saplar 1 mm uzunluğundadır. Çanak dar, dikdörtgensi silindirik, 18 ila 25 mm uzunluğunda, tırtıkları 2 ila 3 mm uzunluğunda ve mızraksı sipsivridir. Taç yapraklar şeritsi, iki parçalı, 20 ila 27 mm uzunluğunda, koyu pembe ya da mor renklidir.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Kayalık yamaçlar ve orman açıklıklarında görülür. Nadir bir türdür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kargasabunu adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

800 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Saponaria glutinosa (Karga sabunu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/saponaria-glutinosa/ Erişim tarihi: 7 February 2023

“Saponaria glutinosa (Karga sabunu)” hakkında 2 yorum

  1. Bu bitkiyi geçen hafta ilk kez gördüm, zehirli olabileceğini düşünüp, dokunduktan sonra ellerimi yıkadım. Daha sonra plantsnap uygulamasından adının karga sabunu olduğunu öğrendik ve sabun yapılan, temizlik için kullanılan bir bitki olduğunu görünce, gülüştük. Endemik gibi duran, tehlikeli ve çekici bir görüntüsü var. Çiçeklerine dokunduğunuzda (çiçekleri oldukça tüylü), elinize bulaşan yapışkan bir şey varmış gibi bir his bırakıyor ama aslında yapışan hiçbir şey yok. Bu çok ilginç geldi. Çiçeklerini suda hızlıca çırptığınızda, sabun köpüğü gibi köpükler oluşuyor.

Bir Yorum Yazın