İçeriğe geç

Sanicula europaea (Deve kulağı)

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Sanikel › Sanikel

Yenilebilir bitkiTıbbi bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Taban yaprakları düz ya da üçlü loblu, kenarları tırtıklıdır. İlk kollar 2 ila 4, ikincil kollar 3 kolludur. Yapraklar tüysüz ve kenarları kabaca tırtıklıdır. Bunlar parlak, loblu ve koyu yeşil renklidir. Pembemsi çiçekler sıkı küresel şemsiye halindedir. Meyveler dikenlidir ve bu sayede kolaylıkla dağılır. Çiçekler beyaz renklidir. Gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Dere kenarları ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sanikel, Deve kulağı ve Yaraotu adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprak ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar saponin barındırır, bu yüzden çok tüketilmemelidir.

Geleneksel olarak yara temizleme ve iyileştirme amaçlı kullanılır. Filtrelenmiş yaprak özleri bazı antiviral özellikler gösterir. Cilt sorunlarında dahili olarak kullanılır. Demlenerek dizanteri, ülser ve böbrek yaralarının tedavisinde kullanılır. Yaprak ve kökleri değiştirici, büzücü, gaz giderici, balgam söktürücü ve yara iyileştiricidir. İç organ kanamalarında başvurulur. Boğaz ağrısını gidermek için gargara yapılır. Merhem yapılarak hemoroid tedavisinde uygulanır. Suyu kemik kırılmalarında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Sanicula europaea (Deve kulağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/sanicula-europaea/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın