İçeriğe geç

Sanicula europaea (Deve kulağı)

Deve kulağı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Sanikel › Sanikel

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Taban yaprakları düz ya da üçlü loblu, kenarları tırtıklıdır. İlk kollar 2 ila 4, ikincil kollar 3 kolludur. Yapraklar tüysüz ve kenarları kabaca tırtıklıdır. Bunlar parlak, loblu ve koyu yeşil renklidir. Pembemsi çiçekler sıkı küresel şemsiye halindedir. Meyveler dikenlidir ve bu sayede kolaylıkla dağılır. Çiçekler beyaz renklidir. Gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Dere kenarları ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sanikel, Deve kulağı, Yaraotu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sağlıklı” anlamına gelir. Latince “sanus” kelimesinden türetilmiştir ve Sanicula europaea’nın tıbbi değerine işaret eder. Bitki için söylenen “bu bitkiye sahip olanın hekime ya da cerraha ihtiyacı yoktur” cümlesi de bitkinin etkisini belirtir. Cinsin Türkçe adı olan “sanikel” ise bilimsel adından çıkarılmıştır. Tür adı Latince “Avrupa” anlamına gelir. Türün cins içinde dağılım alanına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae sylvis montosis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç yaprak ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar saponin barındırır, bu yüzden çok tüketilmemelidir.

Geleneksel tıp

Geleneksel olarak yara temizleme ve iyileştirme amaçlı kullanılır. Filtrelenmiş yaprak özleri bazı antiviral özellikler gösterir. Cilt sorunlarında dahili olarak kullanılır. Demlenerek dizanteri, ülser ve böbrek yaralarının tedavisinde kullanılır. Yaprak ve kökleri değiştirici, büzücü, gaz giderici, balgam söktürücü ve yara iyileştiricidir. İç organ kanamalarında başvurulur. Boğaz ağrısını gidermek için gargara yapılır. Merhem yapılarak hemoroid tedavisinde uygulanır. Suyu kemik kırılmalarında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 235. 1753. L.

Bir Yorum Yazın