İçeriğe geç

Sanguisorba officinalis (Çayır düğmesi)

Çayır düğmesi


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Çayırdüğmesi › Çayır düğmesi

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya, kuzey Amerika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Gövdenin üst bölümü tüysüz ve dallıdır. Taç görülmez. Çanak 2 mm uzunluğunda ve koyu kırmızı renklidir. Çanak yaprak ve ercik sayısı dörttür. Yapraklar almaşlı dizilişli, uzun saplı ve kulakçıklıdır. Yaprakçıklar saplı, eliptik mızraksı, tabanı yüreksi, kenarları testere dişli, mumsu yapı ile kaplı ve alt yüzeyi mavimsi yeşil renklidir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Çalılık ve dere kenarında görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Ancak bitki yüksek rakım bitkisidir ve bu nedenle kayıt şüpheli gözükmektedir.

Yaygın adları

Gambati, Çayır düğmesi.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

1200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kan durdurucu” anlamına gelir. Cinsin stiptik özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince “tedavi edici” anlamına gelir. Türün geleneksel olarak tıbbi özellikleri nedeniyle kullanılmasına işaret eder.

Mutfak

Genç yapraklar ve çiçek tomurcukları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tadı salatalığa benzer. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Kökü; kanlı dizanteri tedavisinde, burun kanaması durdurmak için kullanılır ve yanıklar ve böcek ısırıkları tedavi etmek için uygulanır. Kan akışını yavaşlatmak ya da durdurmak için büzücü özelliği nedeniyle kullanılır. Hem dahili hem de harici olarak kullanılabilen güvenli bir bitkidir. Egzamadan mustarip hastalar, kökünden yapılan bir merhemle tedavi edildiğinde belirgin iyileşme göstermiştir. Yapraklar büzücü, soğutucu, kan durdurucu ve toniktir. Ateş ve kanama tedavisinde kullanılırlar. Kök, yatıştırıcı, büzücü, idrar söktürücü, ateş düşürücü, hemostatik, tonik ve yara iyileştiricidir. Peptik ülser, hematüri, menoraji, kanlı dışkı, dizanteri, ishal, hemoroit ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Bitkinin tüm parçaları büzücüdür, fakat kök en aktiftir. Bitki; ishal, dizanteri ve leucorrhoea dahil olmak üzere her türlü anormal deşarj için mükemmel bir dahili tedavidir. Yanıklar, skarlar, yaralar ve cilt hastalıklarının tedavisinde harici olarak kullanılır.

Dioscorides: Tabana yakın yerden kesildiğinde sakız benzeri bir reçine çıkar. Kökü yara iyileştiricidir.

Dikkat

Literatür

Species Plantarum 1: 116. 1753. L.

Bir Yorum Yazın