İçeriğe geç

Sanguisorba minor subsp. balearica (Kelek ayağı)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Çayırdüğmesi › Kelekayağı

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

10 ila 90 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüysüz ya da seyrek tüylü ve seyrek dallıdır. Alt yapraklar tabanda rozet oluşturur ve kenarları testere dişlidir. Çanak yapraklar yeşil renklidir ve beyazımsı ya da pembemsi kenarlıdır. Çiçekler top baş halindedir. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Meyvenin yüzeyinde kaba kırışıklıklar ve kıvrımlar vardır. Meyve 3 ila 4 mm. uzunluğunda ve 1,6 ila 2,5 mm. genişliğindedir.

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Çalılık, çayır ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kelekayağı, Küçük çayırdüğmesi, Amel otu, Kelek otu ve Kara göndürme adları ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yapraklar ve çiçek tomurcukları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tadı salatalığa benzer. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Kök ve yaprakları büzücü, terletici ve kan durdurucudur. Bitki, herhangi bir kanamayı hızla kesen etkili bir yara otudur. Gut ve romatizmanın tedavisinde demlenerek olarak kullanılır. Yapraklar demlenerek güneş yanığı veya egzama gibi cilt sorunları için yatıştırıcı bir tedavi olarak kullanılır.

Erozyon kontrolünde kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Sanguisorba minor subsp. balearica (Kelek ayağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/sanguisorba-minor-subsp-balearica/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın