Sanguisorba minor subsp. balearica (Kelek ayağı)

derleyen:

Tanımı

10 ila 90 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüysüz ya da seyrek tüylü ve seyrek dallıdır. Alt yapraklar tabanda rozet oluşturur ve kenarları testere dişlidir. Çanak yapraklar yeşil renklidir ve beyazımsı ya da pembemsi kenarlıdır. Çiçekler top baş halindedir. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Meyvenin yüzeyinde kaba kırışıklıklar ve kıvrımlar vardır. Meyve 3 ila 4 mm. uzunluğunda ve 1,6 ila 2,5 mm. genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çalılık, çayır ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kelekayağı, küçük çayırdüğmesi, amel otu, kelek otu ve kara göndürme adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kanama durdurucu anlamına gelir. Cinsin stiptik özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince küçük anlamına gelir. Türün cins özelinde boyutuna işaret eder. Alttür adı Latince balearica (Taçlı turna) anlamına gelir. Türün çiçek kurulunun turnanın tacını andırmasına işaret eder.

Tarihi

Dioscorides 4-34: Tepeye doğru pazıya benzer küresel başları vardır. Yaprakları etkili bir yara iyileştiricidir.

Gıda

Genç yapraklar ve çiçek tomurcukları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tadı salatalığa benzer. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Tıp

Kök ve yaprakları büzücü, terletici ve kan durdurucudur. Bitki, herhangi bir kanamayı hızla kesen etkili bir yara otudur. Gut ve romatizmanın tedavisinde demlenerek olarak kullanılır. Yapraklar demlenerek güneş yanığı veya egzama gibi cilt sorunları için yatıştırıcı bir tedavi olarak kullanılır.

Bilgi

Erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları