İçeriğe geç

Sanguisorba minor subsp. balearica (Kelek ayağı)

Kelekayağı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Çayırdüğmesi › Kelekayağı

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 90 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüysüz ya da seyrek tüylü ve seyrek dallıdır. Alt yapraklar tabanda rozet oluşturur ve kenarları testere dişlidir. Çanak yapraklar yeşil renklidir ve beyazımsı ya da pembemsi kenarlıdır. Çiçekler top baş halindedir. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Meyvenin yüzeyinde kaba kırışıklıklar ve kıvrımlar vardır. Meyve 3 ila 4 mm. uzunluğunda ve 1,6 ila 2,5 mm. genişliğindedir.

Gözlem

Çalılık, çayır ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kelekayağı, Küçük çayırdüğmesi, Amel otu, Kelek otu, Kara göndürme.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kan durdurucu” anlamına gelir. Cinsin stiptik özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince “küçük” anlamına gelir. Türün cins özelinde boyutuna işaret eder. Alttür adı Latince “Balearica (Taçlı turna)” anlamına gelir. Türün çiçek kurulunun turnanın tacını andırmasına işaret eder.

Mutfak

Genç yapraklar ve çiçek tomurcukları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tadı salatalığa benzer. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Kök ve yaprakları büzücü, terletici ve kan durdurucudur. Bitki, herhangi bir kanamayı hızla kesen etkili bir yara otudur. Gut ve romatizmanın tedavisinde demlenerek olarak kullanılır. Yapraklar demlenerek güneş yanığı veya egzama gibi cilt sorunları için yatıştırıcı bir tedavi olarak kullanılır.

Biliyor musunuz?

Erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Anales del Jardín Botánico de Madrid 56(1): 176. 1998. (Bourg. ex Nyman) Muñoz Garm. & C.Navarro

Bir Cevap Yazın