Salvia virgata (Fatmanaotu)

derleyen:

Tanımı

30 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde dik, üst bölümde çok dallı ya da basittir. Yapraklar basit, gövde boyunca dağılmış ya da nadiren sadece tabada rozet halinde, 5 ila 30 cm uzunluğunda ve 2 ila 15 cm genişliğinde, salgısız seyrek tüylü, yüreksi, buruşuk, kemirilmiş gibi, testere dişli ila neredeyse düzdür. Yaprak sapı 1 ila 15 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu geniş dallı salkımdır. Halkalar 2 ila 6 arası çiçekli ve birbirinden uzaktır. Bırahte yumurtamsı sipsivri, 4 ila 8 mm uzunluğunda ve 3,5 ila 6 mm genişliğindedir. Çiçek sapı 1 ila 2,5 mm uzunluğundadır. Çanak tüpsü çan biçiminde ve 6 ila 10 mm uzunluğundadır. Taç menekşe mavi ila leylak, nadiren beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, ormanlık alanlar ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde fatmana otu, yılancık ve yağlı somara adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince iyileştirici anlamına gelir. Cins tıbbi özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince dallı anlamına gelir. Türün gövdesinin sık dallı yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “cum his terminantur in racemos virgatos longosque” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Yara iyileştirici özelliği vardır. Yaprakları yaralar ve çıban tedavisinde kullanılır. Rahim kanseri ve kadın hastalıklarında kullanılır.

Fotoğrafları