Buradasınız: Ana sayfa » Salvia verbenaca

Salvia verbenaca

Elmakekiği

Bakımı

Salvia verbenaca çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Salvia verbenaca yol kenarıaçık orman ve tarlalarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Wild clary; Wild sage; Yabani ada çayı, Elmakekiği.

Etimoloji

Cins adı Latince iyileştirici (Tıbbi özelliklerine işaret eder); tür adı ise Latince Verbena anlamına gelir.

Yapısı

Salvia verbenaca 50 cm. kadar büyür. Stem dik ve tüylü ayrıca dallar da tüylüdür. Bazal ve tırtıklı yapraklar 3 ila 10 cm. uzunluğundadır. Mor ve menekşe rengi çiçekler açar. Tohumlar Ağustos ve Ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Alkali toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Kökler ıslak kaldığında çabucak ölür. Tohumlar iki haftada çimlenir. Boru şeklindeki çiçekler 7 ila 13 mm. uzunluğundadır. Tohumlar kahverengi, yumurta biçimli ve 2 ila 3 mm. uzunluğundadır. 5 adet mor ya da yeşil sepal görülür. Her çiçekte iki stamen vardır. TemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Lamiaceae
Subfamilia: Nepetoideae
Tribus: Mentheae
Subtribus: Salviinae
Genus: Salvia
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Mediterranean

Literatür

Species Plantarum 1: 25. 1753. L.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Göze kaçan küçük parçaların çıkarılmasında kullanılır. Çiçeklerinden çay ve salata yapımında yararlanılır.

Flora of Turkey

Perennial herb with a woody rootstock; stems erect, 10-30(-70) cm, often branched above, eglandular-pilose below, usually thickly glandular-pilose above. Leaves mostly basal, variable, entire to pinnatifid, narrow oblong to ovate, 2-7(-10) x 1.5-7 cm, eglandu1ar-pubescent with sessile glands, crenate to erose; petiole 1.2-8 cm. Verticillasters 4-6-flowered, distant or condensed above. Bracts ovate-acuminate, c. 6 x 6 mm; bracteoles present. Pedicel c. 2 mm. Calyx ± campanulate, 5-7 mm to 8-10 mm in fruit, and broadening, with villous glandular and eglandular hairs; upper lip shortly tridentate, broadly bisulcate. Corolla lilac to purple, 12-16 mm; tube ventricose, not squamulate, 6-7 mm; upper lip ± straight to subfalcate. Stamens B. Nutlets rounded trigonous, oblong, c. 2 x 1.5 mm. Fl. 3-5. Banks, in Quercus macchie, deciduous woodland, road- and fieldsides, s.l.-900 m. VII:458.

Yorum yazın