Salvia splendens (Ateş çiçeği)

derleyen:

Tanımı

Çalımsı ve 90 cm boylanabilen çok yıllık bir bitkidir. Yaprak sapı 3 ila 4,5 cm uzunluğunda ve çıplaktır. Yaprak ayası yumurtamsı ila üçgensi yumurtamsı, 2,5 ila 7 cm uzunluğunda ve 2 ila 4,5 cm genişliğinde, çıplak, abaksiyal olarak salgılı tüylü, tabanı neredeyse yuvarlak, kenarları testere dişli ve ucu sipsivridir. Çiçek halkaları 2 ila 6 arası sayıda çiçekli, çiçek kurulu en çok 20 cm uzunluğundadır. Bırahte yumurtamsı, kırmızı renkli ve tomurcuk zamanı çiçeği çevreleyicidir. Çiçek sapı 4 ila 7 mm uzunluğunda ve kırmızı salgılı tüylüdür. Çanak kırmızı renkli, çansı, çiçek zamanı 1,5 cm çapında ve çiçek zamanında sonra 2 cm kadar bölünmüş, kırmızı salgılı tüylü ve iki dudaklıdır. Taç kırmızı renkli, 4 cm uzunluğunda ve havlıdır. Fındıkçık koyu kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Brezilya’da yayılış gösterir ancak dikkat çekici görünümü nedeniyle popüler bir süs bitkisi haline gelmiştir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe, mezarlık ve parklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ateş çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince iyileştirici anlamına gelir. Cins tıbbi özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince parlak anlamına gelir. Türün parlak kırmızı çiçeklerine işaret eder.

Fotoğrafları