Buradasınız: Ana sayfa » Salvia glutinosa

Salvia glutinosa

Yapışkan adaçayı

Bakımı

Salvia glutinosa çok yıllık bir ottur. Nemli ve geçirgen toprağı ve güneşli ve yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Salvia glutinosa açık orman ve çalılıklarda görülür. Tınlı ve kumlu topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Glutinous sage, Sticky sage, Jupiter’s sage, Jupiter’s distaff; Yapışkan adaçayı, Oklu şalba.

Etimoloji

Cins adı Latince iyileştirici (Tıbbi özelliklerine işaret eder); tür adı ise Latince yapış yapış anlamına gelir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Yaprakları şarap tatlandırıcısı olarak kullanılır. Aromatik bir sakız elde eldilir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Lamiaceae
Subfamilia: Nepetoideae
Tribus: Mentheae
Subtribus: Salviinae
Genus: Salvia
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Euxine

Literatür

Species Plantarum 1: 26. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Salvia glutinosa 60 cm. kadar büyüyebilir. Stem dik, 13 cm. uzunluğunda tüylü ve parlak yeşil yapraklı, petiol 10 cm. Yapraklar; dişli, sivri, tomentos ve glandulardır. Yapraklar ilk donlarla dökülür. Bitkinin tüm parçaları, özellikle calyx ve çiçekler yapışkan glandular tüylerle kaplıdır. Sarı çiçeklerde kestane rengi benekler görülür. HaziranTemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar. Çiçekler hermafrodit’tir. -20 dereceye kadar tolere eder. Yaz boyunca bütün bitki kokulu bir sakız gibi yapışkan bir madde ile kaplanır. Tohumlar Mart ve Nisan aylarında sera ortamlarında ekilebilir.

Flora of Turkey

Perennial herb. Stems to c. 1 m, erect, branched above, ± densely glandular-villous. Leaves simple, ovate-triangular, 8-14 x 5-11 cm, sagittate-hastate, serrate, sparsely pilose on veins and with sessile glands; petiole c. 7-11 cm. Verticillasters 4-6-flowered, distant. Bracts ovate, c. 10 x 6 mm; bracteoles present. Pedicels c. 5 mm, erecto-patent, elongating in fruit. Calyx tubular to campanulate, c. 12 mm, to c. 17 mm in fruit, densely glandular-villous; upper lip 1-dentate, ± straight. Corolla yellow with brownish markings, 30-40 mm; tube exserted, straight for c. 15 mm, villous within; upper lip falcate. Stamens B. Nutlets ovate-trigonous, c. 3.5 x 2 mm. Fl. 7-10. Moist places in deciduous (Fagus, Alnus, Corylus) forest and scrub and in Picea forest, 780-2360 m. A2(A) Kocaeli: Izmit to Keltepe, vii 1945, Kasapligil. VII:452.

Yorum yazın