İçeriğe geç

Salsola soda (Döngele)

Döngele


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Sodaotu › Döngele

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya ve Akdeniz havzasında yayılış göstermektedir. Günümüzde Amerika kıtasında da doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

5 ila 70 cm büyüyebilen mavimsi yeşil renkli ve dikensiz bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, grimsi yeşil, zamanla kırmızı renkli, hafifçe etli, yumurtamsı, tabanda geniş zarsı kenarlı ve 2 ila 4 cm uzunluğundadır. Yaprak ayası şeritsi ve tabanda daha geniştir. Gövde dik ya da yükselici, yeşil ya da kırmızı renkli olabilir. Çiçekler çok küçüktür ve yaprak koltuklarından tek ya da çift halinde çıkar. Kapsül 5 mm genişliğinde, dik ya da eğimli ve tek tohumludur. Tohumlarının çimlenme oranı hayli düşüktür. Tuzlu su olmaksızın da yetişebildiği kanıtlanmıştır. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Deniz kenarında görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Deniz fasülyesi, Döngele.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “tuzlu” anlamına gelir. Cinse bağlı bitkiler tuzcul alanlarda görülür. Bitkinin Türkçe adı olan “sodaotu” belirgin biçimde bitkinin geleneksel olarak soda külü kaynağı olması ile ilgilidir. Orijini Arapça “suda” (صُدَاع‎) kelimesidir. Tür adı Arapça “tuz otu” anlamına gelir. Türün doğal yayılış alanına işaret eder. Sodyum elementi de adını bu bitkiden alır.

Mutfak

Genç yaprak ve gövdeler pişirilerek tüketilebilir. İtalya’da “agretti” olarak bilinir ve yaygın olarak tek ya da çeşitli yemeklere (makarna gibi) eklenerek tüketilir.

Biliyor musunuz?

Bitkiden elde edilen soda külü (Sodyum karbonat), cam ve sabun yapımında kullanılır. “Cristallo” adı verilen camların berraklığının bu bitki ile sağlandığı rivayet edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 223. 1753. L.

Bir Yorum Yazın