İçeriğe geç

Salsola kali subsp. ruthenica (Dikenli döngele)

Dikenli döngele


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Sodaotu › Dikenli döngele

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa kıtasında yayılış göstermektedir. Ayrıca Kuzey Amerika’da doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

50 cm büyüyebilir. Bitki çıplak ve pürüzsüz, zaman zaman ise kabaca kıllıdır. Çiçekler başak benzeri kurulda tektir. Dikenleri kırılgan değildir. Yapraklar kalınca, alt bölümde yarı dairesel, üst bölümde dairesel, sivri uçlu, ipliksi ya da geniş olup silindiriktir. Çiçek örtüsü sarımsı renkli, testimsi, genişliğinden daha uzun, bölümleri 1 ila 3 arası sayıda damarlıdır. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Tohumlar bahar aylarında ekilir. Tohumlar uzun süre canlı kalamazlar.

Gözlem

Çayır, yol kenarı ve deniz kenarında görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dikenli döngele, Adi soda otu.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “tuzlu” anlamına gelir. Cinse bağlı bitkiler tuzcul alanlarda görülür. Bitkinin Türkçe adı olan “sodaotu” belirgin biçimde bitkinin geleneksel olarak soda külü kaynağı olması ile ilgilidir. Orijini Arapça “suda” (صُدَاع‎) kelimesidir. Tür adı Arapça “alkali” anlamına gelir. Atıf, türün doğal habitat tercihinedir. Alttür adı ise “Rutenya” anlamına gelir. Doğu Avrupa’da, Karpatların doğusundaki bölge, türün yayılış alanına işaret eder.

Mutfak

Genç yaprak ve gövdeler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Genç sürgünler kıyılarak salatalara eklenir. Sürgünler tuzlu tatları nedeniyle çeşni olarak kullanılır. Tohumlar kavrularak tüketilir.

Geleneksel tıp

Çiğnenerek karınca, arı ve eşek arası sokmalarına karşı uygulanır. Bitkinin külleri demlenerek çiçek hastalığı ve grip tedavisinde haricen uygulanmıştır. Suyu idrar söktürücüdür. Adet akışı teşvik edici, uyarıcı ve parazit düşürücüdür.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Külleri sabun ve cam yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Magyar Nov. Kez. 2: 786. 1951. (Iljin) Soó & Jáv.

Bir Yorum Yazın