İçeriğe geç

Salix (Söğüt)

BitkilerSöğüt takımıSöğütgiller › Söğüt

Yaprak dökücü çalı ve ağaçlardan oluşan bir cinstir. Yapraklar almaşlı ya da nadiren karşılıklı dizilişli, şeritsi ila ters yumurtamsı, düz ya da minik dişlidir. Yaprak sapı kısadır ya da hiç yoktur. Cins büyük ölçüde kuzey yarımküreye özgüdür.

Homeros, tohumlarının neredeyse olgunlaşmadan önce düşmesi nedeniyle söğüt ağacına frugiperda der, meyve düşüren. Bu nedenle söğüt tohumları düşük yaptırmak amacı ile kullanılmıştır (Ağacın tohumu olgunlaşmadan önce düşüyorsa, insan yavrusu da olgunlaşmadan düşebilir). Esnek yapısı nedeniyle çeşitli lüks ahşap malzemelerin yapımında kullanılmıştır. Ağaçlar günümüzde en çok bilinen ilaç olan aspirinin öncüsüdür. Söğüt ağaçlarının kullanımı ile ilgili en erken kayıt Taş Devrine tarihlenmektedir. Antik Mısır’da Osiris’in ağacıdır. Antik Yahudi karakteri Samson söğüt dalları ile bağlanmıştır. Bitki yası simgeler.

Bir Çek efsanesine göre, bir peri gündüzleri insan içine çıkarken geceleri söğüt ağacına dönüyordu. Derken bir insanla evlendi ve ondan bir oğlu oldu. Ancak kocası bir gün söğüt ağacını kesti ve peri de öldü. Adam söğüt ağacından bir beşik yaptı ve bebeği bu beşiğe koydu. Annesinden bir parça olan bu beşik bebeği hemen uyutma yeteneğine sahipti. Bebek büyüyünce babası söğüt ağacının kalan kütüğünden filizlenen bir daldan düdük yaptı, çocuk da bu düdük sayesinde annesi ile konuşabildi. Bir Polonya efsanesine göre, kelebekleri kovalayan yavru kediler nehre düşer. Telaşlı anneleri suyun kenarında miyavlarken, söğüt ağacı dallarını uzatır ve yavru kedileri kurtarır. Bundan sonra her bahar, yavru kedilerin tutunduğu dallarında onların minik tüylerini taşıyan çiçekler açarlar.