Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Salix fragilis

Fotoğraf

Bakımı

Salix fragilis Çok yıllık bir ağaçtır. Nemli ya da ıslak toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Salix fragilis Açık orman, dere kıyısı ve sulak alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Crack willow, Brittle willow; Gevrek söğüt.

Etimoloji

Cins adı Latince söğüt; tür adı ise Latince kırılgan (Dalların rüzgar ya da donda kolayca kırılmasına atıftır) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Phanerophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Malpighiales
Familya:
Cins: Salix

Tanım

Species Plantarum 2: 1017. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bibliyografya

1-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (4), 459-469, 2006

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Salix fragilis 20 metre büyüyebilir. Gövdenin çapı bir metreyi bulabilir. Dallar kahverengi yeşil renkli, düz, parlaktır. Bunlar ilkin tüylü, sonra tüysüzdür ve kolayca kırılırlar. Erkek ve dişi kedicikler 4 ila 6 cm. uzunluğundadır. Tohumlar Mayıs ve Haziran aylarında olgunlaşır. Yapraklar lenseolat, parlak yeşil renkli, 9 ila 15 cm. uzunluğunda ve 1,5 ila 3 cm. genişliğindedir. Bunlar ilk açtıklarında tüylüdürler ancak daha sonra tüysüz hale gelirler. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda bulunur. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Hamile olanlar uzak durmalıdır. Böbrek hasarına neden olabilir. İç kabuğu çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Ayrıca kurutularak ekmek yapımında kullanılabilir. Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Taze kabuk anodyne, astrenjan ve febrifüj olarak kullanılır. Ayrıca romatizma, artrit, gut, ishal, dizanteri, ateşli hastalıklar, nevralji ve baş ağrısının tedavisinde dahili olarak alınır. Yapraklar küçük ateşli hastalıkların ve koliklerin tedavisinde dahili olarak kullanılır. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Anodyne: Sakinleştirici, ağrı kesici ilaç. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Poultice: Yara veya iltihap üzerine lapa halinde konulan bitki. Styptic: Damar ya da dokuyu büzerek kanamayı durdurucu ilaç.

Flora of Turkey

Tree 10-20 m with widely spreading branches forming a broad crown, bark deeply fissured, greyish, not peeling. Twigs slender, olive green, glabrous, very fragile at base; buds ovoid, brown, glabrous, ± sticky. Decorticated wood smooth. Leaves oblong ovate to narrowly ovate lanceolate, 6-15 x 1,5-4 cm, apex ± long acuminate, margins coarsely serrate, leaves sparsely sericeous when young, glabrescent, petiole 1-3 cm, usually with 2 small subapical glands. Catkins drooping, appearing with leaves, on pubescent stalks, male rather dense, 2,5-5 x c. 1 cm, stamens 2, filaments hairy near base; female 6-7 cm in fruit, nectaries usually 2; capsule ovoid conical, glabrous, pedicel in fruit 2-3 x nectaries. Fl. 4-5. Planted along streams and on field margins, doubtfully native elsewhere, 900-1600 m. VII:707.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın