İçeriğe geç

Salix fragilis (Gevrek söğüt)

Gevrek söğüt


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Söğüt › Gevrek söğüt

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 20 metre büyüyebilir. Gövdenin çapı bir metreyi bulabilir. Dallar kahverengi yeşil renkli, düz, parlaktır. Bunlar ilkin tüylü, sonra tüysüzdür ve kolayca kırılırlar. Erkek ve dişi kedicikler 4 ila 6 cm uzunluğundadır. Tohumlar mayıs ve haziran aylarında olgunlaşır. Yapraklar mızraksı, parlak yeşil renkli, 9 ila 15 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 3 cm genişliğindedir. Bunlar ilk açtıklarında tüylüdürler ancak daha sonra tüysüz hale gelirler. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda bulunur.

Gözlem

Ormanlık alanlar ve dere kenarlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gevrek söğüt.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “su yanında” anlamına gelir. Cinsin üyelerinin büyük bölümü sulak alanların kenarında görülür. Tür adı Latince “kırılgan” anlamına gelir. Dalların rüzgar ya da donda kolayca kırılmasına atıftır.

Mutfak

İç kabuğu çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Ayrıca kurutularak ekmek yapımında kullanılabilir. Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Taze kabuk yatıştırıcı, büzücü ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Ayrıca romatizma, artrit, gut, ishal, dizanteri, ateşli hastalıklar, nevralji ve baş ağrısının tedavisinde dahili olarak alınır. Yapraklar küçük ateşli hastalıkların ve koliklerin tedavisinde dahili olarak kullanılır. Kabuğu lapa haline getirilerek yara iyileştirici ve kanama durdurucu olarak kullanılmıştır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1017. 1753. L.

Bir Yorum Yazın