İçeriğe geç

Salix cinerea (Boz söğüt)

Boz söğüt


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Söğüt › Boz söğüt

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

3 ila 5 metre büyüyebilir. Yapraklar spiral dizilidir, 2 ila 9 cm. uzunluğunda ve 1 ila 3 cm. genişliğindedirler. Bunların üst bölümü yeşil, alt yüzeyleri ise tüylüdür. Kenarları küt dişlidir. Çiçekler 2 ila 5 cm. uzunluğunda olur. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda olur. Erkek kedicikler başlangıçta gümüşî renklidir, polen yayarken sarı renge dönerler. Dişi kedicikler yeşilimsi gri renklidir. Tohumlar mayıs ve haziran aylarında olgunlaşır.

Gözlem

Bataklıklar, orman sınırları ve dere kenarlarında görülür. Kartepe ve Gölcük ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Boz söğüt, Sorgun.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “su yanında” anlamına gelir. Cinsin üyelerinin büyük bölümü sulak alanların kenarında görülür. Tür adı Latince “kül gibi” anlamına gelir. Türün kediciklerinde özellikle erken dönemde görülen gri-gümüşî renklere işaret eder.

Mutfak

İç kabuk ve genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. İç kabuk kurutulup öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Taze kabuğu yatıştırıcı ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Kabuk romatizma, artrit, gut, ishal, dizanteri, ateşli hastalıklar, nevralji ve baş ağrısının tedavisinde dahili olarak alınır. Yapraklar küçük ateşli hastalıkların ve koliklerin tedavisinde dahili olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1021. 1753. L.

Bir Cevap Yazın