Salix cinerea (Boz söğüt)

derleyen:

Tanımı

3 ila 5 metre büyüyebilir. Yapraklar spiral dizilidir, 2 ila 9 cm. uzunluğunda ve 1 ila 3 cm. genişliğindedirler. Bunların üst bölümü yeşil, alt yüzeyleri ise tüylüdür. Kenarları küt dişlidir. Çiçekler 2 ila 5 cm. uzunluğunda olur. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda olur. Erkek kedicikler başlangıçta gümüşî renklidir, polen yayarken sarı renge dönerler. Dişi kedicikler yeşilimsi gri renklidir. Tohumlar mayıs ve haziran aylarında olgunlaşır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bataklıklar, orman sınırları ve dere kenarlarında görülür. Kartepe ve Gölcük ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde boz söğüt ve sorgun adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince su yanında anlamına gelir. Cinsin üyelerinin büyük bölümü sulak alanların kenarında görülür. Söğütlerin sulak alanları tercih etmeleri benzer benzeri tedavi eder anlayışı kapsamında, sulak yerlere yakın yaşayan insanlarda görülen (romatizma gibi) hastalıkları tedavi edeceği düşünülmüştür. Cinsin Türkçe adı olan söğüt kelimesi Türkçedir. Tür adı Latince kül gibi anlamına gelir. Türün kediciklerinde özellikle erken dönemde görülen gri-gümüşî renklere işaret eder.

Gıda

İç kabuk ve genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. İç kabuk kurutulup öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Tıp

Taze kabuğu yatıştırıcı ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Kabuk romatizma, artrit, gut, ishal, dizanteri, ateşli hastalıklar, nevralji ve baş ağrısının tedavisinde dahili olarak alınır. Yapraklar küçük ateşli hastalıkların ve koliklerin tedavisinde dahili olarak kullanılır.

Fotoğrafları