İçeriğe geç

Salix caprea (Keçi söğüdü)

Keçi söğüdü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Söğüt › Keçi söğüdü

Dağılımı

Doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

3 ila 10 metre büyüyebilir. Kabuk kabaca çatlaklı ve sarımsıdır. Sürgünler görece kalın, başlangıçta havlı ve zamanla tüysüzcedir. Tomurcuklar uzunlamasına oval, siyahımsı ve küttür. Yapraklar genişçe yumurtamsı ila yumurtamsı dikdörtgensi, 5 ila 12 cm uzunluğunda ve 3 ila 5,5 cm genişliğinde, ucu küt ila sivri, kenarları dişli dalgalı, üst yüzeyi koyu yeşil ve parlak, alt yüzeyi gri kaba tüylüdür. Yaprak sapı 1 ila 1,5 cm uzunluğundadır. Kulakçık iri, böbreksi ve dişlidir. Kedicikler yapraklardan önce belirir, erkek kedicikler dikdörtgensi oval,  ila 3,5 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2 cm genişliğindedir.

Gözlem

Ormanlık alanlar ve dere kenarlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sorgun, Keçi söğüdü.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “su yanında” anlamına gelir. Cinsin üyelerinin büyük bölümü sulak alanların kenarında görülür. Tür adı Latince “dişi keçi” anlamına gelir. Türün yapraklarının erken dönemde açılarak yaban keçileri için gıda olmasına işaret eder.

Mutfak

İç kabuk ve genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. İç kabuk kurutulup öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Ateş düşürücü ve yatıştırıcı olarak kullanılır. Baş ağrısına karşı harici olarak kullanılır. Gövde ve yapraklar büzücüdür.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1020–1021. 1753. L.

Bir Yorum Yazın