İçeriğe geç

Salix babylonica (Salkım söğüt)

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Söğüt › Salkım söğüt

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Arkeofit bitki.

15 metre büyüyebilir. Dallar genellikle sarkık, gövde derince çatlaklı ve grimsidir. Yapraklar darca eliptik ila şeritsi mızraksı, 8 ila 16 cm uzunluğunda ve 0,8 ila 1,5 cm genişliğinde, ucu sipsivri, kenarları testere dişlidir. Yaprak sapı 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Kedicikler sarkıktır ve yapraklardan önce veya yapraklarla birlikte belirir.

Doğal olarak Çin’de yayılış gösterir ancak tıbbi değeri nedeniyle erken dönemde eski dünyaya yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Park, bahçe ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ağlar ağaç, Kirpit ve Salkım söğüt adları ile bilinmektedir.

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kabuğun içi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kurutularak toz haline getirilirse ekmek yapımında tahıl ununa ilave edilebilir.

Yapraklar ve kabuk; romatizma tedavi edici, büzücü ve toniktir. Yaprakları kaynatılarak; kan çıbanı, ateş, romatizma, cilt hastalıkları ve ülser tedavisinde kullanılır. Kabuğundan yapılan demleme, ishal ve ateş tedavisinde etkilidir. Gövdeden elde edilen sakız kötü yaralanmalarda kullanılır. Tohumlar; sarılık, ateş, kanama ve romatizmada etkindir. Sakinleştirici, ağrı kesici, kanın pıhtılaşmasını engelleyici ve ateş düşürücüdür. Kök kabuğu, parazit kaynaklı deri döküntülerinin tedavisinde kullanılır.

Gövdeler esnektir ve sepet yapımında kullanılır. Erozyon kontrolünde kullanılır. Kök sistemi hayli agresiftir ve yer altı sistemlerinde sorunlara yol açabilir. İsa peygamberin dövüldüğü sopanın bu ağacın bir dalı olduğu, bu nedenle ağacın utancından dallarını aşağıya eğdiği ve yağmur yağdığında da ağladığına inanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Salix babylonica (Salkım söğüt) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/salix-babylonica/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın