İçeriğe geç

Salix alba (Ak söğüt)

Ak söğüt


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Söğüt › Ak söğüt

Dağılımı

Doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 metre büyüyebilir. Gövde derince çatlaklı ve grimsi renklidir. Sürgünler ince, dik ya da baş aşağı sarkık, kahverengimsi ya da kırmızımsıdır. Bunlar kırılgan değildir ve dar bir taç oluştururlar. Tomurcuklar mızraksı dikdörtgensi, sivri uçlu, 6 mm uzunluğunda ve 1,5 ila 2 mm genişliğinde ve ipeksidir. Yapraklar darca mızraksı, 5 ila 10 cm uzunluğunda ve 1 ila 3 cm genişliğinde, ucu sipsivri ve kenarları testere dişlidir. Yaprak sapı 5 ila 8 mm uzunluğunda ve salgısız tüylüdür. Kulakçık küçük ve mızraksıdır. Kedicikler yapraklarla birlikte belirir.

Gözlem

Sulak alanların kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ak söğüt, Köy söğüdü, Sarı söğüt.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “su yanında” anlamına gelir. Cinsin üyelerinin büyük bölümü sulak alanların kenarında görülür. Tür adı Latince “beyaz” anlamına gelir. Yapraklarının alt yüzeyin beyaz olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Salix vulgaris alba arborescens”tir.

Mutfak

İç kabuk, yapraklar ve sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. İç kabuk öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Yapraklarından çay yapılır.

Geleneksel tıp

Ağrı, acı ve ateşi azaltıcıdır. Kabuğu iltihap giderici, antiperiodik, antiseptik, sıkılaştırıcı, terletici, idrar söktürücü, uyuşturucu, yatıştırıcı ve toniktir. Sindirim organlarının yetersizliği, romatizma, artrit, gut, ateşli hastalıklar, nevralji ve baş ağrısı ile bağlantılı olarak dispepsi tedavisinde dahili olarak kullanılmıştır. Dizanteri ve ishal tedavisinde yararlıdır. Demlenmiş yapraklar sakinleştiricidir ve uykusuzluk sorunlarında kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1021–1022. 1753. L.

Bir Yorum Yazın