Site icon Kocaeli Bitkileri

Salicornia europaea (Deniz börülcesi)

Salicornia europaea

Salicornia europaea: 09/07/2017; İzmit Sahili; 5 m.; deniz kenarı. © Hüseyin Cahid Doğan.

Deniz börülcesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Geren › Deniz börülcesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa kıtasının deniz kıyıları boyunca yayılış göstermektedir.

Genel bilgiler

10 ila 45 cm büyüyebilen dik ya da yatık bir bitkidir. Gövde dik, dallı ya da dalsız, etli, yeşil, sarı-yeşil ila kırmızı renklerde olabilir. Güz aylarında koyu kırmızı renge döner. Yapraklar gelişmemiş, 1,5 mm uzunluğunda, kenarları zarsı ve tepesi sivridir. Çiçek kurulu kısaca saplı, başak benzeri, 1 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler koltuklardadır ve bırahte başına 3 adettir. Tohumlar silindirik yumurtamsıdır.

Gözlem

Deniz kenarında görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Deniz börülcesi, Geren otu, Karakoruğu, Kurşun otu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-50 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “tuz boynuzu” anlamına gelir. Bitkilerin tuzcul alanlarda görülmesine ve görünümlerinin boynuzu andırmasına işaret eder. Türkçe adı olarak kabul edilen “geren” ayrıca Sarcopoterium spinosum türünün de adıdır. Kelimenin Türkçe kökenli olduğu düşünülmektedir. Tür adı Latince “Avrupalı” anlamına gelir. Türün doğal yayılış alanına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae litoribus maritimis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çeşitli deniz ürünlerine eklenerek tuz eklenmeden zeytinyağı ile pişirilir. Güneşli bölgeleri ve nemli ya da kuru toprakları tercih eder. Genç sürgünler çorbalara eklenir. Tuzlu tadı nedeniyle çiğ olarak atıştırmalık olarak kullanılır. Yine genç sürgünler turşu yapımında kullanılır. Tohumlar protein açısından zengindir ve yemek yapımında kullanılan bir yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Guatr hastalığına iyi gelir. İdrar söktürücü ve kuvvet vericidir. Bağışıklık sistemini destekler, taş düşürücüdür, kemik koruyucudur ve kan şekerini düzenleyicidir.

Biliyor musunuz?

Külleri cam ve sabun yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 3. 1753. L.

Exit mobile version