İçeriğe geç

Salicornia europaea (Deniz börülcesi)

  Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Geren › Deniz börülcesi

  Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

  10 ila 45 cm büyüyebilen dik ya da yatık bir bitkidir. Gövde dik, dallı ya da dalsız, etli, yeşil, sarı-yeşil ila kırmızı renklerde olabilir. Güz aylarında koyu kırmızı renge döner. Yapraklar gelişmemiş, 1,5 mm uzunluğunda, kenarları zarsı ve tepesi sivridir. Çiçek kurulu kısaca saplı, başak benzeri, 1 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler koltuklardadır ve bırahte başına 3 adettir. Tohumlar silindirik yumurtamsıdır.

  Bitki doğal olarak Avrupa kıtasının deniz kıyıları boyunca yayılış göstermektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

  Deniz kenarında görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

  Dilimizde Deniz börülcesi, Geren otu, Karakoruğu ve Kurşun otu adları ile bilinmektedir.

  Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

  Deniz seviyesinden 50 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

  Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çeşitli deniz ürünlerine eklenerek tuz eklenmeden zeytinyağı ile pişirilir. Güneşli bölgeleri ve nemli ya da kuru toprakları tercih eder. Genç sürgünler çorbalara eklenir. Tuzlu tadı nedeniyle çiğ olarak atıştırmalık olarak kullanılır. Yine genç sürgünler turşu yapımında kullanılır. Tohumlar protein açısından zengindir ve yemek yapımında kullanılan bir yağ elde edilir. Ağustos ayından önce toplanmaması önerilir.

  Guatr hastalığına iyi gelir. İdrar söktürücü ve kuvvet vericidir. Bağışıklık sistemini destekler, taş düşürücüdür, kemik koruyucudur ve kan şekerini düzenleyicidir.

  Külleri cam ve sabun yapımında kullanılır.

  Doğan, Hüseyin (2022). Salicornia europaea (Deniz börülcesi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/salicornia-europaea/ Erişim tarihi: 21 March 2023

  Bir Yorum Yazın