İçeriğe geç

Sagina procumbens (Mercan otu)

  Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Saginotu › Sagin otu

  3 ila 8 cm büyüyebilir. Gövdeler yatık ya da yükselicidir. Yapraklar şeritsi, 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Zaman zaman yığınsıdır. Çiçekler yalnız, dört ya da beş çanak yapraklı ve dört ya da beş küçük beyaz taç yapraklıdır. Fakat taç yapraklar bazen mevcut değildir. Yanal gövde ve dallar yatık, tabanlarında kökleşme eğilimindir ve tüysüzdür. Yapraklar şeritsi bizsi, tüysüz ya da nadiren kirpikli, mukronattır. Çiçekler tek, 4 parçalıdır. Çanak yaprak tepede küttür. Kapsül hafifçe çanak yaprakları aşar. Tohumlar kahverengidir.

  Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir. Bitki güney yarımküredeki okyanus adalarına insan eli ile sokulmuş ve söz konusu adaların florasını tehdit eder konumdadır. Agresif ve rekabet gücü yüksek bir istilacıdır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

  Tahrip edilmiş arazilerde görülür. Başiskele ilçesinde, kuş gözlem alanından Gölcük istikametine doğru sahildeki kayalık alanlarda gözlemlenmiştir.

  Dilimizde Mercan otu ve Saginotu adları ile bilinmektedir.

  Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

  Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

  Kendi kendine tozlanabilen bir bitkidir. Britanya’da dalları pencere ve kapılara asılarak kötü ruhları kovacağına inanılırdı. Boğaların ayaklarına bağlanarak, boğanın çiftleştiği ineğin, doğan buzağının ve hatta inekten sağılan sütün hastalıklardan korunmuş olduğu düşünülürdü. Aynı şekilde bu otu yiyen ineğin sütünden içenlerin kötü ruhlarında korunacağına inanılırdı. Bitkinin dalları sevgilileri sonsuza kadar birbirine bağlaması amacı ile dudaklara konulurdu.

  Doğan, Hüseyin (2022). Sagina procumbens (Mercan otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/sagina-procumbens/ Erişim tarihi: 21 March 2023

  Bir Yorum Yazın