İçeriğe geç

Sagina procumbens (Mercan otu)

Sagin otu


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Saginotu › Sagin otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir. Bitki güney yarımküredeki okyanus adalarına insan eli ile sokulmuş ve halinde söz konusu adaların florasını tehdit eder konumdadır. Agresif ve rekabet gücü yüksek bir istilacıdır.

Genel bilgiler

3 ila 8 cm büyüyebilir. Gövdeler yatık ya da yükselicidir. Yapraklar şeritsi, 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Zaman zaman yığınsıdır. Çiçekler yalnız, dört ya da beş çanak yapraklı ve dört ya da beş küçük beyaz taç yapraklıdır. Fakat taç yapraklar bazen mevcut değildir. Yanal gövde ve dallar yatık, tabanlarında kökleşme eğilimindir ve tüysüzdür. Yapraklar şeritsi bizsi, tüysüz ya da nadiren kirpikli, mukronattır. Çiçekler tek, 4 parçalıdır. Çanak yaprak tepede küttür. Kapsül hafifçe çanak yaprakları aşar. Tohumlar kahverengidir.

Gözlem

Tahrip edilmiş arazilerde görülür. Başiskele ilçesinde, kuş gözlem alanından Gölcük istikametine doğru sahildeki kayalık alanlarda gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Mercan otu, Saginotu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “ziyafet” anlamına gelir. Cinsin otçul hayvanları şişmanlatma özelliğine işaret eder. Türkçe resmi adı olan “saginotu” cinsin bilimsel adından türetilmiş gibi gözükmektedir. Sagina, aynı zamanda Türkçede olan bir kelimedir ve “arzulamak” anlamına gelir. Tür adı Latince “yatık” anlamına gelir. Türün gövde ve dallarının yatık konumda olmasına işaret eder.

Biliyor musunuz?

Kendi kendine tozlanabilen bir bitkidir. Britanya’da dalları pencere ve kapılara asılarak kötü ruhları kovacağına inanılırdı. Boğaların ayaklarına bağlanarak, boğanın çiftleştiği ineğin, doğan buzağının ve hatta inekten sağılan sütün hastalıklardan korunmuş olduğu düşünülürdü. Aynı şekilde bu otu yiyen ineğin sütünden içenlerin kötü ruhlarında korunacağına inanılırdı. Bitkinin dalları sevgilileri sonsuza kadar birbirine bağlaması amacı ile dudaklara konulurdu.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 128. 1753. L.

Bir Yorum Yazın