Sagina maritima (Arsız saginotu)

Tanımı

8 cm büyüyebilir. Çoğunlukla yığınsı haldedir. Yanal gövdeler ve dallar altta kök oluşturmaz, bunlar yükselici ya da diktir. Yapraklar biraz etli, tüysüz ya da nadiren kirpikli ve tepede sivridir. Çiçekler tek ve dört parçalıdır. Çanak yapraklar yumurtamsı ve tepede küttür. Taç yapraklar beyaz renkli, çok küçüktür ya da hiç görülmez. Kapsül, kalıcı çanak yapraklardan daha kısadır. Tohumlar oldukça küçüktür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. Günümüzde Amerika ve Avustralya kıtalarına da giriş yapmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Deniz kenarında görülür. İzmit ve Körfez ilçesinde, Hereke’den Kirazlıyalı’ya sahil boyunca doğru gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 10 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde arsız saginotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince ziyafet anlamına gelir. Cinsin otçul hayvanları şişmanlatma özelliğine işaret eder. Türkçe resmi adı olan saginotu cinsin bilimsel adından türetilmiş gibi gözükmektedir. Sagina, aynı zamanda Türkçede olan bir kelimedir ve arzulamak anlamına gelir. Tür adı Latince deniz anlamına gelir. Türün deniz kenarında görülmesine işaret eder.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın