Sagina apetala (Tarla saginotu)

Tanımı

3 ila 8 cm uzunluğunda, yayılıcı ya da dik büyüyen bir bitkidir. Salgılı ve hafifçe tüylüdür. Gövdeler çok dallı, ipliksi ve dik ila yatıktır. Yapraklar şeritsi ve yaklaşık 1 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu ipliksi bir sap üzerinde taşınan tek çiçek halindedir. Çiçek genellikle dört çanak yapraklıdır ve genellikle taç yaprak görülmez. Kapsül çanak yapraklardan daha uzundur. Tohumlar eğimli üçgensi ve kahverengidir. Boyutu ve gösterişsiz olması nedeniyle görülmesi oldukça zor bir türdür.

Türkçe adları

Dilimizde tarla saginotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince ziyafet anlamına gelir. Cinsin otçul hayvanları şişmanlatma özelliğine işaret eder. Türkçe resmi adı olan saginotu cinsin bilimsel adından türetilmiş gibi gözükmektedir. Sagina, aynı zamanda Türkçede olan bir kelimedir ve arzulamak anlamına gelir. Tür adı Latince taç yapraksız anlamına gelir. Türün genellikle taç yapraktan noksan olmasına işaret eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde kuzey Amerika kıtasında da yayılış göstermektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanlar, çayırlar ve dere kenarında görülür. Derince ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın