Site icon Kocaeli Bitkileri

Sabulina tenuifolia (Çayır tıstısı)

Sabulina tenuifolia

Sabulina tenuifolia: 21/04/2021; İzmit Sahili; 5 m.; deniz kenarı. © Hüseyin Cahid Doğan.

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Minuartia hybrida adı ile geçmektedir. Tek yıllık bir bitkidir. 3 ila 20 cm büyüyebilir. Gövdeler ince, tabandan itibaren dallı ve yükselicidir. Yapraklar darca şeritsi, 3 ila 10 mm uzunluğunda, tepede sivri ve 3 damarlıdır. Çiçek sapları 5 ila 10 mm uzunluğundadır ve bunlar daima çanaktan daha uzundurlar. Çanak yapraklar 2 ila 5 mm uzunluğunda, mızraksı ila şeritsi mızraksıdır. Tohumlar 0,3 ila 0,6 mm uzunluğundadır. Kapsüller silindiriktir ve çanağa eşittir. Tohumlar buruşuktur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tarlalar ve kayalık yamaçlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde çayır tıstısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı olasılıkla Latince kum anlamına gelir. Cinsin çoğunlukla kumlu alanlarda görülmesine işaret eder. Bitkinin Türkçe adı olan tıstıs ile ilgili detaya ulaşamadık. Çıkardığı ses nedeniyle haziran böceği (Polyphylla fullo) ülkemizde tıstıs böceği olarak da bilinir. Belki bitkiler de rüzgarda benzer bir ses çıkarıyordur. Tür adı Latince ince yapraklı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version