İçeriğe geç

Ruscus aculeatus (Tavşanmemesi)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Kuşkonmazgiller › Tavşanmemesi › Fare dikeni

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Süs bitkisi.

80 cm büyüyebilir. Gövde dik ve serttir. Gövde basitçe dallıdır. Dallar üst bölümde almaşlı dizilişlidir. Yapraksı gövdeler sert uçludur ve dokunulduklarında acıtıcıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Meşe ormanları ve kayalık yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Tavşan kirazı, Silcan, Emir, Fare dikeni, Herdemtaze, Sıçan dikeni, Tavşanmemesi, Tavşan topuğu, Yabani mersin, Kuşkondurmadikeni ve Çalısüpürgesi adları ile bilinmektedir.

Ocak ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Kavrulmuş tohumu kahve olarak içilebilir.

İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür. Kan dolaşımını harekete geçirir. Ödem azaltıcı etkisi vardır. Meyveleri müshil etkilidir. Müshil, iştah açıcı, ateş düşürücü, arındırıcı, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü ve damar büzücüdür. Hemoroit tedavisinde harici olarak uygulanır.

Yüksek tansiyon tedavisinde kullanıldığında dikkatli olunması gerekir.

Olgun sürgünler deterjan ya da süpürge olarak kullanılabilir. Smilax excelsa (dikenucu) meyveleri ile tavşanmemesinin dalları kombine edilerek kokina adı ile özellikle aralık ve ocak ayları arasında çiçekçilerde satılır. Bitki Yahudi mersini olarak da bilinir, çünkü Yahudiler Sukot bayramında bu bitkiyi kullanır.

Doğan, Hüseyin (2022). Ruscus aculeatus (Tavşanmemesi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/ruscus-aculeatus/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et