Buradasınız: Ana sayfa » Ruscus aculeatus

Ruscus aculeatus

Fare dikeni

Bakımı

Ruscus aculeatus çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli toprağı ve gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ruscus aculeatus ormanlık alanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Butcher’s broom, Kneeholy, Kneeholm, Jew’s myrtle, Sweet broom, Pettigree, Hare’s apple; Tavşan kirazı, Silcan, Emir, Fare dikeni, Herdemtaze, Sıçan dikeni, Tavşanmemesi, Tavşan topuğu, Yabani mersin, Kuşkondurmadikeni, Çalısüpürgesi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca tavşanmemesi; tür adı ise Latince dikenli anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots
Ordo: Asparagales
Familia: Asparagaceae
Subfamilia: Nolinoideae
Tribus: Rusceae
Genus: Ruscus
Raunkiaer: Geophyte

Flora of Turkey

Erect, stiff, subdioecious shrub. Stems simply branched, striate, 20-50 cm, branches alternate or the lower 3-whorled. Cladodes sclerophyllous, broadly ovate-acuminate or lanceolate-acuminate, 1-2.8 x 0.3-1.4 em, spine-tipped. Flowers adaxial. Fl. 2-5.
1. Most cladodes 2-3 x as long as broad, prominently veined beneath var. aculeatus Quercus forest & scrub, rocky limestone slopes, 10-100 m.
1. Most cladodes 3 x as long as broad, less prominently veined beneath var. angustifolius Carpinus woodland, rocky limestone slopes and scree, scrub, 30-1000 m. VIII:73.

Literatür

Species Plantarum 2: 1041. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Ruscus aculeatus 80 cm. kadar büyüyebilir. Çiçekler dioiktir. Tohumlar Ağustos ile Mart aylarında olgunlaşır. Kireçli ve ağır killi dahil olmak üzere çoğu toprak türünü tolere eder. Gölgeli bölgeleri tercih eder. Köklerinin ıslak kalmasına karşı duyarlıdır. Yerleşik olanları kuraklığa dayanıklıdır. -25 dereceye kadar tolere edebilir. OcakŞubatMart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür. Kan dolaşımını harekete geçirir. Ödem azaltıcı etkisi vardır. Meyveleri müshil etkilidir. Yüksek tansiyon hastalarında dikkatli kullanılmalı, çünkü kan basıncını etkileyebilir. Yüksek tansiyon tedavisinde hastalarda kullanıldığında dikkatli olunması gerekir. Purgatif, aperient, antipruritik, depuratif, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü ve vazokonstriktördür. Hemoroid tedavisinde harici olarak uygulanır. Dalları ile Smilax excelsa meyveleri Kokina adı ile yılbaşı zamanı satılır.
Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Kavrumuş tohumu kahve olarak içilebilir. Olgun sürgünler deterjan ya da süpürge olarak kullanılabilir. Antipruritic: Kaşıntı önleyici ilaç. Purgatif (Purgative; Aperient; Deobstruent; Müshil). Bağışıklık sistem’i ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bağırsak boşaltıcı ilaç. Depurative: Depüratif. Kanı temizleyici ilaç. Diaphoretic: Diyaforetik. Terlemeyi arttırıcı ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Vasoconstrictor: Vazokonstriktör. Kan damarlarını daraltıcı ilaç.

“Ruscus aculeatus” hakkında 2 yorum

  1. Geri bildirim: A Christmas Chimera – Yo! Gadabout

  2. Geri bildirim: eski ormanlardan bir düş kirazı – Yazı yaban

Yorum yazın