İçeriğe geç

Rumex tuberosus (Kuzukıkırdağı)

Kuzukıkırdağı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Labada › Kuzukıkırdağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 80 cm büyüyebilir. Kökler yumruludur. Gövde dik ya da yükselen biçimdedir. Alt yapraklar ok başlı, sivri ya da küt, gövde yaprakları ok başlı ve genellikle sivridir. Genellikle iki evciklidir, erkek ve dişi çiçekler ayrı bitkilerde görülür. Türün Fransa’daki varlığı sona ermiştir ve bu bölümde incelediğimiz diğer Rumex türleri gibi diğer kıtalara yayıldığına dair bir veri yoktur.

Gözlem

Yol kenarı, ormanlık alanlarda ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kuzu kıkırdağı.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kuzukulağı” anlamına gelir. Muhtemelen Latince emmek anlamına gelen “rumo” kelimesinden türemiştir. Yaprakları emilerek susuzluk giderici olarak kullanılır. Cinsin Türkçe adı olan “labada”nın Theophrastus’un Rumex patientia’yı tanımlamak için kullandığı “lapathos” (λάπαθος) kelimesinden gelmesi muhtemeldir. Tür adı Latince “yumrulu” anlamına gelir. Türün köklerinin yumrulu olmasına işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adları “Acetosa tuberosa radice” ve “Oxalis tuberosa”dır.

Mutfak

Salata yapımında kullanılır. Yüksek oranda oksalik asit içerir.

Geleneksel tıp

Yüksek oranda tüketilmesi kalsiyum gibi birçok mineralin eksikliğine neden olabilir. Romatizma, artrit, gut, böbrek taşı veya aşırı asitlik eğilimi olanlar uzak durmalıdır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum, Editio Secunda 481. 1762. L.

Bir Yorum Yazın