İçeriğe geç

Rumex scutatus (Ekşikulak)

Ekşikulak


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Labada › Ekşikulak

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm kadar büyüyebilir. 1 metre çapında bir küme haline gelir. Yaprakları 10 cm uzayabilir. Donları, açık güneşi ve kısa kuraklık dönemlerini tolere edebilir. Tohumlar Temmuz ile Ağustos aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Çoğu toprak türünde rahatlıkla yetiştirilebilir ancak geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Tohumlar hızlı çimlenir. Kuraklığa dayanıklıdır. Türün süs bitkisi piyasasında meşhur bazı kültürleri mevcuttur ve bunlar genellikle yer örtücü olarak kullanılır. Tohumları 20 derecede hızla çimlenir.

Gözlem

Yol kenarı, tarla ve yamaçlarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Ekşikulak, Kuzukulağı, Trişoğ, Trişok.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kuzukulağı” anlamına gelir. Muhtemelen Latince emmek anlamına gelen “rumo” kelimesinden türemiştir. Yaprakları emilerek susuzluk giderici olarak kullanılır. Cinsin Türkçe adı olan “labada”nın Theophrastus’un Rumex patientia’yı tanımlamak için kullandığı “lapathos” (λάπαθος) kelimesinden gelmesi muhtemeldir. Tür adı Latince “kalkanlı” anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adı “Acetosa scutata repens”tir.

Mutfak

Yapraklar oksalik asit içerir ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Salatalara yaygın biçimde eklenir. Limon benzeri bir tadı vardır.

Geleneksel tıp

Yaprakları iskorbüt hastalığı önleyici, büzücü, idrar söktürücü, müshil ve serinleticidir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Tırtıllar için önemli bir besin kaynağıdır.

Literatür

Species Plantarum 1: 337. 1753. L.

Bir Yorum Yazın