İçeriğe geç

Rumex pulcher (Mancarotu)

Mancarotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Labada › Mancar otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümünde istilacı tür olarak dağılmıştır.

Genel bilgiler

20 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde ince ve diktir. Kalın bir kazık köke sahiptir. Meyveler olgunlaştıkça üst bölüm bükülür. Kılıf dökülücü ya da meyve zamanı kısmen kalıcıdır. Yapraklar 10 ila 15 cm uzunluğundadır. Birçok dalda çiçeklenme görülür, bunlar yaklaşık 20 çiçekten oluşan kümeler halindedir. Her biri sap ile asılıdır. Genellikle altı tepal görülür, içerideki üç tepalin kenarı tırtıklıdır ve merkezlerinde kabarcık vardır. Çiçekler erseliktir. Kapçık kırmızımsı kahverengi ila siyah renklidir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve çalılıklarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ekşilik, Güzel labada, Lapaza, Labada, Mancarotu, Yapalak, Efelek, Mancar, Pancarotu, Efelik, Çarşaf, Tirşo.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kuzukulağı” anlamına gelir. Muhtemelen Latince emmek anlamına gelen “rumo” kelimesinden türemiştir. Yaprakları emilerek susuzluk giderici olarak kullanılır. Cinsin Türkçe adı olan “labada”nın Theophrastus’un Rumex patientia’yı tanımlamak için kullandığı “lapathos” (λάπαθος) kelimesinden gelmesi muhtemeldir. Tür adı Latince “güzel” anlamına gelir. Türün genel görünümü kastedilmiştir. İkili adlandırmadan önceki adı “Lapathum pulchrum bononiense sinuatum”dur.

Mutfak

Yapraklar oksalik asit içerir ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Salatalar ve çorbalara eklenir.

Geleneksel tıp

Meyveleri öksürük tedavisinde kullanılır. Hemoroit ve bronşit vakalarında başvurulur. Meyveleri hayvanların üşütme ve hastalıklarında yemlerine eklendiğinde etkilidir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 336. 1753. L.

Bir Yorum Yazın