İçeriğe geç

Rumex pulcher (Mancarotu)

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Labada › Mancar otu

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

20 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde ince ve diktir. Kalın bir kazık köke sahiptir. Meyveler olgunlaştıkça üst bölüm bükülür. Kılıf dökülücü ya da meyve zamanı kısmen kalıcıdır. Yapraklar 10 ila 15 cm uzunluğundadır. Birçok dalda çiçeklenme görülür, bunlar yaklaşık 20 çiçekten oluşan kümeler halindedir. Her biri sap ile asılıdır. Genellikle altı tepal görülür, içerideki üç tepalin kenarı tırtıklıdır ve merkezlerinde kabarcık vardır. Çiçekler erseliktir. Kapçık kırmızımsı kahverengi ila siyah renklidir.

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümünde istilacı tür olarak dağılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve çalılıklarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ekşilik, Güzel labada, Lapaza, Labada, Mancarotu, Yapalak, Efelek, Mancar, Pancarotu, Efelik, Çarşaf ve Tirşo adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar oksalik asit içerir ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Salatalar ve çorbalara eklenir.

Meyveleri öksürük tedavisinde kullanılır. Hemoroit ve bronşit vakalarında başvurulur. Meyveleri hayvanların üşütme ve hastalıklarında yemlerine eklendiğinde etkilidir.

Yüksek oranda tüketilmesi kalsiyum gibi birçok mineralin eksikliğine neden olabilir. Romatizma, artrit, gut, böbrek taşı veya aşırı asitlik eğilimi olanlar uzak durmalıdır.

Doğan, Hüseyin (2022). Rumex pulcher (Mancarotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/rumex-pulcher/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın