İçeriğe geç

Rumex obtusifolius (Evelik)

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Labada › Evelik

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

130 cm büyüyebilir. Yapraklar geniş ve ovaldir, tabanları yüreksi, uçları yuvarlak ve alt yapraklar kırmızı gövdelidir. Yaprakların kenarları hafifçe dalgalı, üst yüzeyi tüysüz ve alt yüzeyi sivilceli olabilir. Yapraklar 40 cm uzayabilir. Gövde sert, genelde kırmızımsı ve çiçeklenme başlayana kadar dalsızdır. Gövde yaprakları almaşlı dizilişli ve darca yumurtamsı mızraksıdır. Çiçek kurulu büyük kümeler halindedir, küçük yeşilimsi çiçekler olgunlaştıkça kırmızıya döner. Tohumlar kırmızımsı kahverengidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. Oldukça güçlü bir istilacıdır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Sulak alanlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yabani labada, Evelik, Yabani pazı, Yabani kuzukulağı, Küt yapraklı labada ve Geniş yapraklı labada adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar oksalik asit içerir ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları salatalara eklenir. Tohumları kurutularak baharat olarak kullanılır. Yaprakları sarma yapımında (lahana sarması gibi) kullanılır. Yaprakların tüketilmeden önce suyu değiştirilerek birkaç defa kaynatılması önerilir. Gövde ve tohumlar da pişirilerek tüketilebilir.

Yaprakları yara, kabarcık, yanık ve urlarda kullanılır. Kökü kanı temizleyicidir. Kökünden elde edilen çay çıban tedavisinde kullanılır. Bu çay ayrıca sarılık, boğmaca ve kanama hallerinde de kullanılır. Kök demlenerek çocuklarda kullanılan deri dökülmelerine uygulanır.

Yüksek oranda tüketilmesi kalsiyum gibi birçok mineralin eksikliğine neden olabilir. Romatizma, artrit, gut, böbrek taşı veya aşırı asitlik eğilimi olanlar uzak durmalıdır.

Kökünden sarı, yeşil ve kahverengi boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Rumex obtusifolius (Evelik) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/rumex-obtusifolius/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın