Rumex conglomeratus (Çayır labadası)

derleyen:

cins:

Tanımı

30 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde dik ve genellikle orta bölümden itibaren dallıdır. Taban yaprakları nispeten küçük, 5 ila 16 cm uzunluğunda, darca dikdörtgensi yumurtamsı, düz, hafifçe yüreksi ya da tabanda kesiktir. Sert dallar genişçe yayılıcıdır ve üzerlerinde sıkı çiçek kümeleri bulunur. Çiçekler gösterişsizdir. Güçlü bir istilacıdır ve rekabet gücü düşük bitkileri kısa sürede baskı altına alabilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde Avustralya ve Amerika kıtasında da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çayır, tarla ve dere kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde çayır labadası ve labada adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kuzukulağı anlamına gelir. Muhtemelen Latince emmek anlamına gelen “rumo” kelimesinden türemiştir. Yaprakları emilerek susuzluk giderici olarak kullanılır. Cinsin Türkçe adı olan labadanın Theophrastus’un Rumex patientia’yı tanımlamak için kullandığı lapathos (λάπαθος) kelimesinden gelmesi muhtemeldir. Tür adı Latince yığınsı anlamına gelir. Türün çiçek durumuna işaret eder. Özgün tanımda bu “floribus verticillatis verrucosis” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Salata yapımında kullanılır. Yüksek oranda oksalik asit içerir. Yapraklar pişirilerek tüketilir. Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilir. Tohumlar öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Otçul hayvanlara aşırı otlatmaktan kaçınılmalıdır.

Tıp

Kök iskorbüt vakalarında kullanılır ve büzücüdür. Demlenerek kan temizleyici olarak dahilen alınır. Yapraklar kaynatılarak bir takım cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları