İçeriğe geç

Rudbeckia hirta (Güneş şapkası)

Güneş şapkası


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki, Tıbbi bitki, Boya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Güneşşapkası › Güneş şapkası

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika kıtasında yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Tek, iki ya da çok yıllık bir bitkidir. 30 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde kıllı, sağlam yapılı ve dallıdır. Yapraklar çoğunlukla tabanda, eliptik, mızraksı ya da yumurtamsı, almaşlı dizilişli, kaba tüylü ve 10 ila 18 cm uzunluğundadır. Çiçekler 10 cm çapındadır. Dilsi çiçekler sarı, disk çiçekleri kahverengi ya da siyah renklidir. Filariler 3 cm uzunluğundadır. Çiçek tablası yarı küresel ila ovaldir. Dilsi çiçekler 8 ila 16 arası sayıdadır.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Güneş şapkası.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Olaus Rudbeck ve Olof Rudbeck‘a” anlamına gelir. 13 Eylül 1630 – 12 Aralık 1702 ile 15 Mart 1660 – 23 Mart 1740 tarihleri arasında yaşamış İsveçli bitki bilimcilerdir. Carolus Linnaeus, çalışmalarına sağladıkları finansal destek nedeniyle aileyi böyle onurlandırmıştır. Tür adı Latince “tüylü” anlamına gelir. Türün yapraklarının kaba tüylerle kaplı olmasına işaret eder.

Geleneksel tıp

Kökleri soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyon vakalarında kullanılır. Kökü demlenerek yaralar ve yılan ısırıklarına karşı uygulanır. Kökün suyu kulak ağrısını dindirmek için kulaklara damlatılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 907. 1753. L.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et