Rubus tereticaulis (Karantı)

derleyen:

Tanımı

Sürgünler neredeyse silindirik, kahverengi, havlı ve küçük iğnemsi dikenlidir. Yaprakçıkların üst ve alt yüzeyi ülgerli ve iki dişli; yanal yaprakçıklar kısaca saplı, terminal yaprakçık 4 ila 6 cm uzunluğunda, yumurtamsı ila neredeyse dairesel, tabanda yuvarlak ya da neredeyse yüreksi, sivri ila ince uçlu; kulakçık şeritsidir. Çiçekli sürgünler havlı ve yoğun kıllı ve yumuşak tüylüdür. Bileşik salkım kompakt, yumurtamsı, alt bölümde yapraksı, 7 ila 35 arası çiçeklidir. Çanak yaprak belirgin biçimde kuyruklu ve meyve zamanı diktir. Taç yaprak yeşilimsi beyaz renkli, eliptik dikdörtgensi ve 8 ila 10 mm uzunluğundadır. Meyvecikler siyah renkli ve çok sayıdadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar, çalılıklar ve dere kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde karantı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince tatlı çalı anlamına gelir. Olasılıkla proto Avrupa dillerinden çıkarılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan “böğürtlen” Türkçe kökenlidir ve olasılıkla dikenli çalıları tanımlamak için kullanılmıştır. Tür adı Latince silindirik gövdeli anlamına gelir. Türün gövde (turion) yapısına işaret eder.

Gıda

Meyvesi tüketilir.

Fotoğrafları