Buradasınız: Ana sayfa » Rubus sanctus

Rubus sanctus

Böğürtlen

Bakımı

Rubus sanctus çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Rubus sanctus çalılıkdere kıyısı ve yamaçlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Holy bramble; Mora dikeni, Dikenbaşı, Diken, Mora, Böğürtlen, Börtlen, Böğürtlem.

Etimoloji

Cins adı Latince böğürtlen; tür adı ise Latince kutsal (Hz. Musa’nın Sina dağında gördüğü yanan çalı olduğu düşünülür) anlamına gelir.

Yapısı

Rubus sanctus 1 ila 2 metre büyüyebilir. Emici kökleri yoktur. Turion’lar kemerli, uçlarından köklenmiş, açılı ve sulkat, tozumsu salgılı, genellikle kaneskent pubeskent; sağlam, düz, triangular tabanlı, dik ya da kıvrık dikenlidir. Çiçekli sürgünler de buna benzer ancak daha yoğun tüylü ve küçük dikenlidir. Yapraklar 5 yaprakçıklı pedat ya da ternat, soluk renkli, üst yüzeyi tüysüz ya da stellat pubeskent, alt yüzeyi beyaz tomentos’tur. Yaprakçıklar 1 ila 2 dentat, yanal olanları kısaca petiolulat, termianl olanı 2,5 ila 10 cm. uzunluğunda, obovat ila orbikular, yuvarlak ila çok kısa ve genişçe akuminat, genellikle 6 cm.’den daha kısadır. Stipül linear filiform’dur. Panikül uzun ve genellikle gevşek, gösterişli, bazen alt tarafta yapraksı, çok çiçekli, 10 ila 25 cm. uzunluğundadır. Sepal ovat oblong, akut, tomentollus ve geriye dönültür. Petal normalde pembe renkli, obovat ila suborbikular, 8 ila 13 mm. uzunluğundadır. Filament style’a eşit ya da ondan daha kısa ve pembe renklidir. Meyvecikler siyah renklidir. HaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Rosaceae
Subfamilia: Rosoideae
Tribus: Rubeae
Genus: Rubus
Subgenus: Rubus
Sectio: Rubus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Icon. et Descr. Pl. Dec. 15, t. 8. 1766. Schreb.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. (1) Yaprakları yaralarda, meyveleri güçlenmek için, kökü üreter ve cilt bozukluklarında kullanılır. İshal, bronşit, kısırlık, akne, ayak mantarı, kanser, hemoroid, boğaz ağrısı, diyabet ve yaralarda kullanılır. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Digestive: Dijestif. Sindirimi kolaylaştıran ilaç. Haemostatic: Hemostatik. Kan dindirici ilaç.

Flora of Turkey

Shrub without suckering roots, 1-2 m tall. Turions arching, rooting at the tips, angled and sulcate, pruinose, usually canescent-pubescent, armed with stout, flattened, triangular-based, straight or recurved prickles, eglandular. Flowering shoots similar but more densely hairy and with smaller prickles. Leaves pedate with 5 leaflets, or ternate, discolorous, glabrous to stellate-pubescent above, white-tomentose below; leaflets 1-2-dentate, lateral ones shortly petiolulate, terminal one 2,5-10 cm, 3-6 x petiolule, obovate to orbicular, rounded to very shortly and broadly acuminate, usually less than 6 cm; stipules linear-filiform, eglandular. Panicles long and usually lax, showy, sometimes leafy below, manyflowered, 10-25 x (2-)3-10 cm. Sepals ovate-oblong, acute, tomentellous, reflexed. Petals normally pink, obovate to suborbicular, 8-13 mm. Filaments equalling or shorter than the styles, usually pink; anthers pilose, pollen fertile. Carpels pilose. Drupelets black, numerous, small (c. 2-3 mm), scarcely juicy. Fl. 6-8. Open scrub, rocky slopes, banks of rivers,fixed dunes, coastal plains, waste places, s.l.-1250 m. IV:33.

Yorum yazın