Rubus canescens

Çobankösteği

Bakımı

Rubus canescens çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Rubus canescens çalılıkyamaç ve açık ormanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Woolly blackberry, Tomentose blackberry; Çobankösteği, Böğürtlen, Karamuk, Mora, Hamdüspara.

Etimoloji

Cins adı Latince böğürtlen; tür adı ise Latince beyazla kaplı anlamına gelir.

Yapısı

Rubus canescens Turion yatık, sıklıkla köşeli, tozsu salgı ile kaplı değil, pubeskent ya da glabreskent, seyrek olarak ince, kısa ve falkat dikenlidir. Yapraklar ternat ya da bazen pedat, beş yaprakçıklı, soluk renkli, yaprakların üst yüzeyi tomentollus ya da tüysüz, alt yüzeyi kaneskent tomentos ve bidentat; yanal yaprakçıklar yarı sapsız, terminal olanı petiolulat, kuneat obovat ila rombik’tir. Stipül linear’dir. Çiçekli sürgünler dik, 15 ila 40 cm. uzunluğunda, köşeli, pubeskent ila kısaca tomentos ve turionlar gibi dikenlidir. Panikül terminal ve çok çiçeklidir. Sepal ovat oblong, akut, pubeskent tomentos ve çiçeklenmeden sonra geriye kıvrıktır. Petal beyaz renkli (solduğunda soluk sarı), obovat, oblong ve 5 ila 8 mm. uzunluğundadır. Meyvecikler tüysüz, siyah ve çok sayıdadır. MayısHaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. (1) Kökü düşüğü engellemek için kullanılır. Kaşınma ve vücut yaralarında başvurulur. Kansızlık, ishal, diyabet ve hemoroid vakalarında başvurulur. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Rubus canescens kökü ve Petroselinum crispum üst bölümleri kaynatıldığında rahim bozuklukları tedavisinde etkilidir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Rosaceae
Subfamilia: Rosoideae
Tribus: Rubeae
Genus: Rubus
Subgenus: Rubus
Sectio: Rubus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Catalogus plantarum horti botanici monspeliensis 130. 1813. DC.

Fotoğrafları

Flora of Turkey

Low, usually trailing shrub. Turions procumbent, often angled, not pruinose, pubescent or glabrescent, sparingly armed with slender, short, falcate prickles. Leaves temate or sometimes pedate with 5 leaflets, discolorous; leaflets tomentellous or glabrous above, canescent-tomentose with stellate hairs below, bidentate, lateral ones subsessile, terminal one petiolulate, cuneate-obovate to rhombic; stipules linear. Flowering shoots erect, 15-40 cm, angled, pubescent to shortly tomentose, armed like the turions. Panicle terminal, many-flowered (the lower branches often subtented by the upper leaves), ovate-oblong to narrowly oblong; only 1,5-3(-5) cm wide, tomentose, bearing weak straight slender prickles, eglandular or rarely sparsely glandular. Sepals ovate-oblong, acute, pubescent-tomentose, reflexed after flowering. Petals white (drying pale yellowish), obovate oblong (rarely broader), 5-8(-10) mm. Drupelets black, small and numerous, glabrous. Fl. 5-8. Open forest, scrub, stony hillsides, banks; s.l.-2150 m.
1. Leaflets minutely stellate-tomentellous above , dull green or greyish green var. canescens
1. Leaflets glabrous above, or sparsely simple-hairy, green and shining var. glabratus IV:35.

Yorum yazın