Buradasınız: Ana sayfa » Rubus caesius

Rubus caesius

Büküzümü

Bakımı

Rubus caesius çok yıllık bir çalıdır. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Rubus caesius çalılıkaçık orman ve yol kenarında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

European dewberry; Büküzümü.

Etimoloji

Cins adı Latince böğürtlen; tür adı ise Latince mavimsi gri anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Rosaceae
Subfamilia: Rosoideae
Tribus: Rubeae
Genus: Rubus
Subgenus: Rubus
Sectio: Caesii
Raunkiaer: Phanerophyte

Flora of Turkey

Low, trailing shrub. Turions long and usually procumbent, terete, pruinose, usually glabrous, armed with slender, short, straight of falcate prickles. Leaves ternate (or the uppermost sometimes simple and trilobed); leaflets subglabrous above, pubescent below, bidentate, the lateral ones subsessile, the terminal one petiolulate, ovate, often shortly lobed (especially in shade); stipules lanceolate. Flowering shoots erect, 15-40 cm, pubescent or axillary, short, consisting of 2-6 flowered corymbs. Sepals ovate cuspidate, pubescent tomentose, glandular or eglandular, adpressed to the maturing fruit. Petals white, elliptic to suborbicular, 8-10 mm. Drupelets black, pruinose, large (c. 5 mm), few (2-20), loosely coherent. Fl. 5-8. Mainly by streams and rivers in sun or shade, 800-2000 m. IV:33.

Literatür

Species Plantarum 1: 493. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Rubus caesius 2 metre büyüyebilir. Stem’ler iki yıllıktır, bunlar ikinci yılda meyve verdikten sonra ölürler. Yeni bitkiler oluşturmak için uzun sürgünler gönderir. Stem mavimsi yeşil renkli ve bazen dikenlidir. Alternat yaprakların hem altı hem de üstü tüylüdür. Bunlar stalk’lı, yaprak bıçakları palmat, üç küçük yaprakçıklı, kenarları serrat, sivri uçlu ya da üç lobludur. 2,5 cm. çapında beyaz çiçekler görülür. Calyx beş sepale sahiptir, corolla da kenarları tırtıklı be petal bulunur. Tohumlar Temmuz ile Eylül arasında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. TemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Meyvesi tüketilir. Bu meyve etlidir ancak çok lezzetli değildir. Meyvesinden mor bir boya elde edilir.

Yorum yazın